Yüksek Profilli Jant Seçimi

zipp-404-firestrike-jant-seti

Bisikletlerimin birçoğunda renge, görüntüye ve ekipmanların birbirleriyle olan ilişkisine bakarım. Bana göre bir bisiklet ya takım rengi olarak kullanılan team color olmalı, ya da birbiriyle kesinlikle ahenk içinde olan iki ayrı renkte olmalıdır. Bunun yanında bisiklet aero ise baştan aşağı aero olmalı, eğer bir yerde aero olmayan parçası varsa içime sinmez, gönül rahatlığıyla binemem. Aero kadrolar için bu bütünlüğü sağlayan ilk ekipman ise profilli jant. Şu an kullandığım bisiklet aero bir kadro ama jantlarımın biri 23 diğeri 30 mm profile sahip. Bisiklet tahmin edeceğiniz gibi evde yatıyor.

Bisiklet, ulaşabileceğimiz en kolay alternatif sporlardan biri, ama bu iş için bir yol bisikleti seçtiyseniz donanım çeşitliliği çok fazla. Bunların arasında jantlar tartışmasız en çok kafa karıştıran ve kullanıcıların seçim yapmakta zorlandığı ekipmanlar. Düşük profilli jantlar, yüksek profilli jantlar, düşük profilli ama aero telli jantlar, yüksek profilli ama seramik rulmanlı olanlar vs vs uzadıkça uzayan bir listeye sahibiz jant konusunda. Bu profilli jant meselesini daha basit, daha sade anlatmak elbette mümkün değil ama tellere ve rulmanlara pek girmeden özet geçmek istiyorum. Yüksek fiyat skalasında olan bu jantların hepsi birbirinden üstün teknolojilerle donatıldığı için, satın almaya kalktığınızda muhtemelen jant tellerine veya rulmanlara pek takılmayacaksınız 🙂 şimdiden iyi okumalar.

 

shimano-dura-ace-c50-jant-seti

Yüksek profilli bir jant almaya karar verdiyseniz, profil genişliğinden daha önemli bir konu var “bütçe”.

Her bütçeye uygun ayrı ayrı çözümler var ve hepsi birbirinden farklı özellikler taşıyor. Kimi yanal rüzgardan dahi etkilenmediğini söylerken (Zipp 404 Firecrest) kimi ise rijitliği ve akıcılığı yüzünden profesyonel takımlar tarafından fazlaca kullanılıyor (Shimano Dura-Ace c50) kimi ise profili yükselteceğim derken hafiflikten ve akıcılıktan ödün veriyor (Sram s60) benim bu alandaki favorim kesinlikle Shimano Dura-Ace c50.

Her yüksek profilli jant aero değil öncelikle burada anlaşalım. (Sram s60, bence tam bir rezaletti)

Alacağınız jant setinin kadronuzla uyumlu olması gerekli, aero olmayan bir bisiklette kullanılan yüksek profilli bir jant seti size pek bir artı katmayacak, hatta sürüşlerde sizi geride bırakmaya çalışacaktır.

 

Peki, nedir bu işin kuralı?

campagnolo-bora-one-50-jant-seti

Aero kadrolu bir bisikletiniz varsa almanız gereken en düşük profil genişliği 38mm, en yüksek profil genişliği ise 80 mm olmalı, çünkü kadronuzun en verimli olduğu genişlik baremi bu. Daha doğrusu kadronuz bu standartlara göre üretilmiş. Bu iki barem arasındaki boyutlar tamamen yolun ve rüzgarın durumuna göre şekillenmeli. Profil genişliği arttıkça karşıdan gelen rüzgardan daha az etkileneceksiniz fakat yandan gelen rüzgarlar da bir o kadar sizi yoracak. Bu doğrultuda rüzgarı yandan alacağınız bir sürüşte 80mm bir jant size kesinlikle eziyet edecek, öte yandan rüzgarı karşıdan alacağınız bir sürüşte 38 mm jant sizi gereken ivmeye taşımakta güçlük çekecektir. Hem karşıdan gelen rüzgardan az etkilenmek ve rüzgarı yarmak, hem de yandan gelen rüzgarlardan en az derecede etkilenmek istiyorsanız almanız gereken genişlik 50mm olmalı. Bu jantın adına her yolda giden jant diyebiliriz.

Bunun dışında aero olmayan kadrolarda kullanılması gereken maksimum profil genişliği 30 mm. Bunun üstündeki genişlikler sürüşteki dengenizi bozacak ve bir süre sonra rahatsızlık vermeye başlayacaktır. Yani düz bir yol kadrosuna 80 mm profilli jantı takıp “akıyor yahu” demeniz pek mümkün değil. Çünkü yüksek profilli jantlar geliştirme aşamasındayken önce tek başlarına sonrada “aero dizaynlı” bir bisikletle rüzgar tüneline giriyorlar. Bisikletler de aynı şekilde önce kadro halinde, sonra fabrika çıkışı halinde giriyor ki bu jant profillerinin maksimum ve minimum düzeyleri bulunabilsin.

 

Gelelim işin bütçe kısmına.

0-1000 TL aralığında yüksek profilli bir jant bulma ihtimaliniz ne yazık ki bayağı düşük. Bunun sebebi bu tip jantların büyük çoğunluğunun karbondan üretilmesi ve işin içine karbon girdiğinde buna paralel olarak işçilik, arge maliyetlerinin artması, aynı zamanda ürünün banttan çıkış süresinin uzaması gibi ciddi problemler.

1000-1500 TL arasında çok fazla alternatif yok, 3t’nin bazı eski modelleri veya Carbotech gibi markaların eski serileri (karbon modellerini bulmak zor) ve Supra markasının ürettiği birkaç model var.

1500–3000 TL (biraz ortalığı karıştırıyoruz) asıl sıkıntı burada başlıyor ki bu bütçeye çıkabilen kullanıcıların birçoğu jant almaktan ya vaz geçiyor ya da pek düşünmeden gözüne ilk kestirdiğini alıyor. Benim bu fiyat bandındaki favorim yine Shimano’nun rs81 c50 modeli. Yurt dışından 2200 TL civarına bulabileceğiniz bu jant Ultegra ile Dura-Ace arasındaki kalitede. İnternette araştırırsanız çemberinin Dura-Ace c50 olduğu ama jant göbeklerinin başka olduğu ve fiyatının bu yüzden düşük olduğu gibi bazı hurafelere denk gelebilirsiniz. Ama inanın hiçbir karbon bir diğeriyle aynı değildir.

Aynı bütçede bir başka uygun fiyatlı alternatif ise Mavic Cosmic Carbone serisi. İlk kullandığımda beni fazlasıyla şaşırtmıştı, çünkü ben her zamanki gibi sert profilli bir jant beklerken, sanki düşük profilli jantın kenarına eski bisikletlerdeki jant kapaklarından yapıştırıp içini kesmişler gibi hissettim. Profil iş görüyor ama sallantı ve ses yapıyor. Profesyonel kullanıma pek uygun değil, ama şekli ve görüntüsü itibariyle gayet alınabilir bir jant. Cosmic işte 🙂

3000TL ve üzeri ise aslında çok karışık. Bu bantta her markanın çeşit çeşit jantları var, favorim Shimano Dura-Ace c50 olmakla birlikte elinden daha yeni çıkarttığım Zipp 404 Firecrest serisini de öneriyorum. Bu iki jantı er meydanına çıkarıp kapıştırabilirseniz, muhtemelen berabere kalacaklardır. Kesinlikle önermediğim jantlar ise Campagnolo markasının g3 dizilimli jant tellerine sahip jantları. Bu jantlar kesinlikle Türkiye yolları için üretilmemiş.

 

Son söz:

Şu an kullandığım bisiklette (Specialized Venge Comp) birkaç kere Campagnolo Bora One 50mm jant kullanma fırsatım oldu ondan önce Mavic Ksyrium un düşük profilli jantını kullanıyordum, şimdi ise ikisi de yeni sahiplerini buldu. Artık yakın bir dostumdan ödünç aldığım düşük profilli, alüminyum telli jantları kullanıyorum. Aradaki fark inanılmaz diyebilirim, bisiklet doğası itibariyle profilli jant için üretilmiş, ama doğasına aykırı davranıyorum. Bu ise bana düz yolda dahi en ufak rüzgarda yalpalama, belli bir hızın üstündeyken titreme olarak geri dönüyor. Yazıdan keyif aldığınızı umarak hepinizi selamlıyorum.

Bu makale hakkında 8 yorum yapıldı

 • Sefa

  10 Mart 2016 at 18:11

  Yazınız Türkçe kaynaklarda zor bulunan cinsten. Sizden öneri almak istiyorum. Campagnolo zonda almak için çıktığım yola campagnolo Bullet 50 mm(ultra olmayan model) karar kılmış duruyorum. Bisikletim cube agree 2014, aero yada endurance bir kadro değil ikisinin arası olduğunu düşünüyorum. Bisikletimi İstanbul da kullanıyorum. 3 senelik bir sürücüyüm bu sene amatör yarışlara katılmayı düşünüyorum. Bana öneriniz ne olur? Bütçe olarak 2500 liraya kadar çıkabilirim. Yurtdışından almayı planlıyorum. shimano 50mm olan modeli çok beğenmedim. Ve sönük bir model geldi görünüş olarak. G3 örümün neden Tr için uyun olmadığını düşündünüz?

  Cevapla
  • Ayhan KIRAVAT

   14 Mart 2016 at 08:37

   Selamlar,

   Campagnolo zonda almak için çıktığınız yol harika 🙂 yalnız g3 örüm konusunda biraz sıkıntı var. 3 lü sistemde iki örüm arası gayet açık bu açıklık bütün jantlarda olduğu gibi akort sorunlarına zemin hazırlıyor. Malum bizim ülke bayağı taşlı çukurlu… En “akort ayarı gerektirmez” jantlarda bile çok kısa sürelerde akort sıkıntısı çıkarabilen zemin yapımız olduğu için tavsiye etmiyorum. kısa bir süre önce campagnolo bora one 50mm jant seti kullandım. Bu sıkıntıdan korkarak almıştım, korktuğum başıma geldi 🙂 1100 km kadar kullandığım bora one jantlarda akort sorunu çektim. Üst seviye jantlarda böyle şeyleri deneyimlemek can sıkıyor 🙂

   benim tavsiyem 3t veya shimano tarafına yönelmeniz veya yurt dışından uygun fiyat yakalayabilirseniz token c55 almanız olur. en azından daha kararlı jantlar olduğunu düşünüyorum.
   Shimano rs81 c50 ye gelince, görünüş olarak evet biraz sönüktür, aynı kategorideki ağabeyi dura ace c50 kadar yakışıklı olmayabilir ama performans olarak neredeyse onu aratmaz diyebilirim. veya en kötü ihtimalle sticker’ları değiştirip dura ace c50 yazabilirsiniz 🙂

   Cevapla
   • Eyup

    20 Haziran 2019 at 13:29

    Selamlar, maalesef G3 örüm ile ilgili olumsuz görüşlere pek katılmıyorum. Kullandığım jant setleri arasında Khamsin ve önceki seri Zonda bulunuyor. G3 örüm (genelde) arka janta yapılmakla birlikte karşılaşacağı dirençler hesaplanarak uzun yıllardır Campagnolo mühendisliği ve üretim kalitesiye üretilip, yıllardır binlerce adet satılmış bir jant setidir. Yaşadığınız kötü tecrübe nedir, aynı durumda başka bir jant seti olsa nasıl bir sonuç olurdu bilinmez ama genel geçer kuralı değiştirmeyecektir. Bu bağlamda insanları eksik ve hatalı bigilendirmenin doğru bir davranış olacağını düşünmüyorum.

    Cevapla
    • Ayhan KIRAVAT

     22 Haziran 2019 at 10:32

     aslında durum şöyle; Campagnolo’nun G3 örümlü jantları “Proshop” olarak adlandırılan merkezlerde ayarlanması gereken veya önerilen jantlar. ülkemizde Campagnolo Proshop yok 🙁 Bu jantlar asimetrik dizayn edilmiş ve genelde makinalarla akord edilen jantlar. Bu sebeple işinin ehli olmayan kişilerce akord edilmesi mümkün değil. işinin ehli olan birinin de (Campagnolo tarafından) ülkemizde bulunmadığı şu linkte belirtiliyor. Sanırım bisikletle başladığım yolculukta 50’nin üstünde jant setini birebir deneme ve sahip olma şansım olmuştur. şu an vittoria qurano graphene 46 kullanıyorum. campagnolo bora one’dan çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. keza FFWD f6r’nin ve Dura Ace c50’nin ve hatta bu asimetrik dizayna sahip olmayan daha bir çok jantın da öyle. ben G3 örümün sertliğinin ülkemiz yollarına uygun olmadığını düşünüyorum. asfalt kalitesi ülkemizdeki bir çok kentte kötü durumda. bu jantlar ise çok daha iyi yollarda sürülmek için üretilmiş. aynı şekilde başımıza gelen bir başka durum ise 2000 li yılların ortalarında (galiba 2008-2009 idi) piyasaya çıkıp dengeleri bozmayı hedefleyen Roval Fusee Star ile gerçekleşmişti. üretici jantların her koşulda kullanılabileceğini ön görmüştü ama jantlar “o kadar” sertti ki Türkiye yollarında bileklerimizi perişan etti, Avrupa’daki kullanıcılar bile jantların sertliğinden rahatsız olup jantlarını sattılar/sakladılar vb. Uzun lafın kısası çok sert jantlar bizim yollarımıza uygun değil. G3 örüm tekniğiyle, mühendisliğiyle, üretim kalitesiyle, satış rakamlarıyla alakalı verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. yalnız Campagnolo Zonda ve Campagnolo Khamsin yüksek profilli ve karbon birer jant seti olmadıkları için bunu yanlış yerde konuştuk biraz 🙂 G3 örüm tipi giriş ve giriş üstü seviyede cidden iyi bir seçim olabilir. Zira rakiplerinde bu örüm mevcut olmadığı ve hatta kayda değer bir örüm tipleri bile olmadığı için hiç rijit değiller. Campagnolo bu seviyedeki kullanıcılar için gayet iyi bir çözüm üretiyor gibi düşünebiliriz. Fakat iş biraz daha 4 haneli dolarlara çıktığı zaman G3 sadece hayal kırıklığından ibaret. Bunu instagram bisikletçilerini tenzih ederek yazdım. Onlar için en iyisi Campagnolo.

     Cevapla
 • İsmail

  1 Ekim 2016 at 13:38

  Öncelikle merhabalar yazmış olduklarınız bircok bilinmislikten yada kulaktan dolma bilgilerden cok cok daha dogru tesekkur ederim bu bilgiler icin söyle bi sorum olucak.
  Lapierre sensium 500 cp 2017 model blue renk yol bisikleti siparisi verdim malum üzerinde Shimano Rs010 jant seti var bu kadro sizce normal yoksa aero kadro olarak mi degerlendirirsiniz bence aero gibi duruyor ama ona göre profil jant veya sifir profil jant secimi yapicagim ilginize tesekkur ederim

  Cevapla
 • AYTUNÇ TARAKÇI

  17 Nisan 2017 at 11:38

  çok güzel bir yazı, elinize sağlık 🙂
  merida reakto 4000 karbon bisikletime (aero karbon) düşük profilli jant takarsam çok sırıtır mı? bisiklet çok ağır acayip bir kadro, mevcut stok jantlar 2300 gram, shimano rs81 c50 düşünüyordum ama ağırlığı ve biraz fazla geldi. c 50 çok da gösterişli duruyor.
  düşük rim li fulcrum race 3
  orta rim olarak rs 81 c50
  basit, hobi kullanıcıyım.
  fikriniz veya öneriniz var mıdır?

  Cevapla
  • Ayhan KIRAVAT

   20 Nisan 2017 at 10:48

   Merhaba, güzel yorumunuz için teşekkürler. Rs81 C50 modelini 1.5 sene civarı yedek jant olarak kullandım, ondan önce eski serisi olan rs80’i kullanmıştım, her ne kadar ağırlık biraz yüksek olsada performans olarak DuraAce c50’yi aratmaz diye düşünüyorum. Bisikletiniz harika bir geometriye sahip aerodinamik bir bisiklet 🙂 Bence biraz ağırlığı göze alıp rüzgarı lehinize çevirebilirsiniz. Profilli jantlar, aero olmayan endurance, all rounder vb bisikletlere bile muazzam bir makyaj etkisi yaratırken Reakto 4000’i görsel bir şölene çevirebilir. Bu arada daha geçen sene eski bisikletim olan Specialized Venge’i kısa bir süre de olsa düşük profilli jantla kullanmak zorunda kalıp hem performans hem görsel açıdan bisikletimden soğuma noktasına gelmiştim.

   Cevapla
 • Fatih Yasin Söndüren

  8 Ekim 2018 at 22:15

  merhabalar 100 kiloyum aero kadro manyagiyim ve de yeni alabilecegim bisiklette aero kadro olacak insallah sizden ricam 2000 tlye alabilecegim mumkun oldugunca akici fiyat performans urunu aluminyum profil jant tavsiye edecegim akiciligi hub sesi kadar bisikleti beni kaldirip tasiyabilmesi de onemli saygilar hocam

  Cevapla

Bir cevap yazın