• Anasayfa
  • /
  • Genel
  • /
  • Specialized Power Comp Bisiklet Selesi – İnceleme

Specialized Power Comp Bisiklet Selesi – İnceleme

Hem premium hem rahat sele arayışınız varsa sizi birden fazla problem bekliyor demektir. Profesyonel kullanıma uygun sele fiyatları oldukça yüksek. Tabi bir de istediğiniz seleyi bulma konusu var ki muhtemelen en büyük sorun şu an için bu gibi görünüyor. Bisiklet selesi seçiminde bizleri karşılayan en büyük problem sele seçimi değil, seçtiğiniz seleyi bulabilmek. Bu günkü incelememiz tam da aradığınız seleyi size sunacak. Bugüne kadar sele önerisi vb. aramalar yaptıysanız artık bırakın. Specialized Power Comp sele tam size göre.

Specialized Power Comp yol bisikleti selesi

Specialized Power Comp sele, bir seleden aradığınız neredeyse her şeyi size verebilecek ve bunun yanı sıra prestijli bir sele. Yani 10 bin dolarlık bir bisikletiniz varsa ve sele arıyorsanız Specialized Power Comp seleyi rahatlıkla bisikletinize takabilirsiniz. Benzer şekilde daha uygun fiyatlı bir bisikletiniz varsa yine Specialized Power Comp seleyi bisikletinize takıp gönül rahatlığıyla sürebilirsiniz. Tabi bu konuya biraz daha bütçe ayırabilirseniz aynı selenin daha hafifi olan Sworks Power seleye doğru uzanıp karbon yol bisikleti selesi kullanmanın ayrıcalığını yaşamanız da mümkün. Ama bana kalırsa Specialized olanı bile gayet yeterli bir sele.

Specialized Power Comp sele teknik özellikler

Specialized Power Comp sele, bir yol bisikleti selesi olarak gayet üstün özellikler sunuyor. Specialized’ın kendi Dolgu sistemi sıralamasında 2 numara olarak numaralandırılan Specialized Power Comp, abisi olan Sworks Power Comp ile aslında aynı verileri sunmasına rağmen, abisinden 100 gram civarı daha ağır. Bunda birazda Cr-Mo rayların etkisi var. Specialized, neredeyse en çok bilinen ve en prestijli selesinde neden hala Cr-Mo tercih ediyor bilinmez. Ama gönül isterdi ki 130 dolara titanyum raylı bir sele satın alabilelim. Veya karbon. Bilmiyorum 😊

Specialized Power Comp yol bisikleti selesi ağırlığı

143 mm genişlik için 247 gram ve 155 mm genişlik için 253 gram fabrika verisi sunan Specialized Power Comp yol bisikleti selesi, rakipleriyle neredeyse aynı ağırlığa sahip ancak Specialized firmasının Body Geometry sistemiyle üretilen sele, agresif pozisyonlarda maksimum performans kazanımı gözetilerek üretilmiş. Dolayısıyla bu özellikler, yol bisikletinde ağırlığın aslında sandığımızdan daha az önemli olduğunu kanıtlar nitelikte. Bu verileri başka bir marka verseydi muhtemelen bu kadar önemli sayılmazdı ancak Specialized bilindiği üzere yol bisikleti ve aksesuarları üretiminde performans odaklı çalışmalar yürüten bir firma.

Specialized Power Comp sele ve pelvis/konfor…

Specialized Power Comp yol bisikleti selesiSpecialized Power Comp sele genel olarak hem kadın hem erkek selesi olarak nitelendirilse de yeni çıkan “mimic” serisinin sadece kadınlara yönelik olması ve kullanım tecrübelerim sonucu bu selenin aslında sadece erkekler için üretildiğini “kendim adına” söyleyebilirim. Pelvise denk gelen sele boşluğu erkek anatomisine “tam” oturuyor. Tabi ki eğer ortalama bir pelvise sahipseniz. Ben bu noktada kendimi biraz dışarıda tutmak zorundayım çünkü uzun bir pelvise sahip olduğum için aslında bu sele bana tam anlamıyla uygun değil. 100 km üstü sürüşlerde bir miktar sorun yaşıyorum ancak bu sadece seley ile benim aramda 😊 eğer ortalama bir pelvise sahipseniz Specialized Power Comp sele tam size göre diyebilirim.

Birçok yol bisikleti selesinde hem pelvisten hem genişlikten yana sorun yaşayan ben, Power Comp ile bu sorunların büyük kısmını atlattım. Özellikle genişliğiyle alakalı hiçbir sorun yok. Bisikletliblog’da bulunan Sele seçimi makalesini okuyup sitbone ölçümü yaptıktan sonra size uygun Power Comp seleyi satın alıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Specialized Power Comp sele fiyatı

Specialized Power Comp selenin Aktif Pedal’daki güncel satış fiyatı 130 dolar. Bence ortalamanın biraz üstünde. Ancak barındırdığı özellik ve teknolojiler göz önüne alındığında selenin fiyatı o kadar göze batmıyor. Tabi bunu anlamak için önce seleyi satın almak gerekiyor. Ama bu uzun süre kullanacağınız ve başınızı hiç ağrıtmayacak bir sele için gayet verilebilir bir fiyat.

Specialized Power Comp sele hakkında son söz

Specialized Power Comp yol bisikleti selesiBu seleyi satın almadan önce uzunca bir süre Selle SMP Glider kullanmıştım. Aslına bakarsanız en iyi selelerden biri olarak nitelendirilen Selle SMP Glider, benim için pek de uygun değildi. Doğru genişlikte almış olmama rağmen genişliğiyle alakalı sorunlar yaşıyordum. Power Comp ise tam bu esnada yardımıma yetişti. Genişlikle alakalı çektiğim bütün sele ağrısı sorunlarını tek seferde düzeltti. Bu kapsamda standart bir pelvise sahip tüm yol bisikleti kullanıcılarına Specialized Power Comp seleyi kesinlikle öneriyorum. Ancak pelvisiniz standart dışı uzunluktaysa ve birçok yol bisikleti selesi deneyip hiçbirinde rahat edemediyseniz, bu uzun pelvis konusunu kökten çözen bir sele olan All-Wings Falcon sele incelemesine de göz atmanızı öneririm. Buraya kadar sıkılmadan okuduğunuz için teşekkürler. Herkese sele ağrısız sürüşler diliyorum.

Specialized Power Comp

130$
8.8

Konfor

9.0/10

Fiyat / Performans

9.0/10

Ağırlık

7.0/10

Görsel

10.0/10

Artılar

  • Patentli Body Geometry teknolojisi
  • Her bisiklet tipine uygun
  • Beden seçenekleri

Eksiler

  • Rakiplerinden biraz ağır
  • Cr-Mo raylar

Bir cevap yazın