Dura Ace 9070 DI2 Vites Sistemi

shimano-di2-systems

Klasik, daha doğrusu mekanik sistemlerden şaşmamaya çalışırım. Bisiklet üçgen bir kasaya oturtulmuş iki tekerlekli ve en ilkel ulaşım aracı benim gözümde. Önceden 9000 serisini de kullanmış olduğum Shimano Dura Ace’in 9070 di2 grupsetini inceleme altına aldım.

Fiyatı 9000 serisine oranla 1,5 kat (ki Türkiye’de çok daha yüksek, neyse ki merlincycles.com‘dan alışveriş yapıyorum) yüksek bir grupset öncelikle. Elime ilk aldığımda malzeme olarak 9000 serisiyle arasında hiçbir fark göremedim. Zaten aksini iddia etmiyorlar. Çalışma prensibi ve kullanılan materyal tamamen aynı. Hatta kaset dişlisi, aynakol ve frenler 9000 serisi. Di2 sistemlerinde fren ve dişliler, di2 olmayan grupsetle aynı kodu taşıyor. Yani benim incelediğim 9070 serisindeki kaset dişlisi, frenler ve aynakol Dura Ace 9000 serisi. Aradaki tek fark vites kolları ve ön arka aktarıcılar. Yani asıl incelenecek malzemeler bunlar. Shimano bu grupsetin şarj ömrüne ortalama 1 sene vermiş ama bu ne sıklıkla vites değiştirdiğinize ve kaçar vites attırdığınıza orantılı. Yani biz buna ortalama 6 ay diyebiliriz.

dura-ace-di2

Küçük bir çıt sesiyle vites değişimi yapabildiğiniz bu setin en büyük artısı vites geçişlerini hissettirmemesi. Ben şahsen vites geçişini elimle hissetmekten keyif alan bir sürücü olarak bu hissiyatsızlıktan memnun kalmadım. İlkel bir taşıma aracına göre fazla modern ve fazla mekanik olmuş. Ayrıca geçişler arası çok kısa bir latency (gecikme) süresi var. Bu muhtemelen bütün di2 sistemlerde var, daha önce kısa bir süre kullandığım Ultegra di2 grupsette de aynı gecikmeyi fark etmiştim. Bu gecikme benim beklentilerim dışında olduğu için özellikle gözüme battı diyebilirim. Bunun dışında vites geçişlerini pedalda neredeyse hissetmiyorsunuz, aktarıcılara milimetrik ayarlar verilmiş, farklı bir kaset dişlisiyle kullanmak isterseniz bu ince ayarlara tekrar küçük dokunuşlar yapmak mümkün. Arka aktarıcıda gördüğüm en büyük artı pedala vites geçişini hissettirmemesi fakat ön aktarıcıda neredeyse hiç fark yok. Ön aktarıcının performansa hiç etkisi yok diyebiliriz. Hatta di2 olmasa bile kabul edilebilirdi.

Aynı malzemeyle üretilmiş 9000 serisine göre 27 gram daha hafif bir grupset olması onu ağırlık bazında Shimano’nun zirvesinde tutuyor. Öte yandan vites aktarma sisteminin kablosuz hale getirilmesi iklim değişikliği nedeniyle vites ayarlarının bozulması sorununun önüne geçiyor. Bunların dışında Shimano, kablosuz sisteminin hiçbir cihazdan etkilenmeyeceğinin teminatını da vermiş.

shimano-dura-ace-di2-9070-groupset

Koyu bir Shimano’cu olarak Dura Ace 9070 serisinin rakiplerine oranla daha stabil, daha konforlu ve daha randımanlı olduğunu söyleyebilirim. Eğer bir ekipmana verecek fazladan paranız varsa ilk seçeneğiniz di2 bir vites grubu olmayabilir ama 2. liği zorlar. Öte yandan bütçenizi fazla zorlamadan kablosuz vites sistemine geçiş yapmak isterseniz, merlincycles.com ‘da Dura Ace 9070 için sadece vites sistemi ayrı olarak (vites kolları ve aktarıcılar) satışta bulunuyor.

Bir cevap yazın