İleri teknikler, Grup sürüşleri

Yol bisikleti tarzı gereği grup sürüşü isteyen bir bisiklet türü, ama gördüğüm kadarıyla yüzde %60 %70 gibi büyük bir oranda bisikletçi, grup sürüşünden habersiz. Yol bisikletleri aerodinamik araçlar, üretim esnasında her şey hıza ve aerodinamiye göre banttan çıkıyor. Dolayısıyla bisiklet tipleri arasında en riskli olan grupta yer alıyor, çünkü hızlı…

Tanıdığım sevdiğim ve bisiklete binen her bisikletçi arkadaşımla ortak sürüş yapmaktan çekinirim, özellikle konu yol bisikletiyse…

Çok yoğun olmasada sıklıkla bazı ilçe gruplarının, takımların ve amatör grupların sürüşlerine katılıyorum. Bu sürüşlerden çoğunlukla keyif alamıyorum ve diken üstündeymiş gibi devam ediyorum. Hatta zaman zaman turları yarım bırakıp tek başıma devam ettiğim de oluyor. Çünkü yol bisikletinde güvenliği sağlayabilecek tek kural var, buda grup sürüşü

 

Grup sürüşü nedir, ne iş yapar?

 

grup sürüşü örneği

Grup sürüşü yol bisikletçileri için vazgeçilmez bir dengeli sürüş biçimidir. Bu tip sürüşlerde, trafikte farkedilebilirliğiniz artar, enerji tasarrufu yaparsınız ve diğer sürücüler/bisikletliler arasında daha saygın bir pozisyonda olursunuz.

Grup sürüşü dediğimiz olay aslında çok zor birşey değil. Esas kural düz gitmek ve ekstrem hareketlerden kaçınmak. 10 kişilik bir yol bisikleti grubu kalabalık sokak veya caddelerde sürüş yapıyorsa, yan yana giden bisikletçi sayısı maksimum 2 olmalı. Önde grubu çeken ve tempoyu ayarlayan bir öncü, arkada ise tempoya uyamayanları rapor edip, öncüyle birlikte hareket edebilen bir artçı olması grup sürüşlerinde olmazsa olmaz. takip mesafesi en fazla bir lastik boyu olmalı, aero sürüşlerde (rüzgarı karşıdan alınan tüm sürüşlerde yapılabilir) takip mesafesi kısaltılabilir (ben önümdeki arkadaşıma güvenirsem takip mesafemi 10 cm ye kadar düşürüyorum)

Burada önemli olan bisiklet üstündeki hareketlerimiz. Grup sürüşlerinde eğer öncü değilsek, en çok güvenmemiz gereken duyu organımız kulaklarımız. Önümüzdeki, arkamızdaki ve yanımızdaki ekip arkadaşlarımızı iyi dinlemek, olası kazaları önlemek için en büyük etken.

Tabi kulaklarımıza önem veriyoruz demişken, karşılaştığımız bir tehlikeden veya herhangi bir pozisyon değişikliğinden haberdar olduğumuz anda diğer arkadaşlarımızı da haberdar etmek için ağzımızı da kullanmamız gerekiyor.

 

Grup Sürüşünde Terimler/davranışlar

Grup sürüşünde olmazsa olmaz davranışlar ve terimler bulunmakta. Bunlar hem sürüşün daha zevkli olması, hemde daha az risk taşıması açısından fazlasıyla önemlidir.

Grup Sürüşünde Davranışlar

grup sürüşü arkadan görünüm

Sürüş düzenini bozmamak adına ani hızlanmalardan kaçınmalı, ayağa kalkıp atak yapmamanız gereklidir. Bunun yanında ani frenler, sesi hoşunuza gittiği için yada dikkat çekmek için lastik kaydırma, korna çalma, ıslık çalma, bisikletle zıplama, diğer bisikletlilerin arasından hızlıca zigzag çizerek gitme gibi hareketler kesinlikle sürüş kalitesini düşürecek ve sürüş riskini artıracak eylemler olduğu için bunlara hiç değinmiyorum bile.siz zaten böyle şeyler yapmıyorsunuz 🙂

• Trafiğin olduğu bölgelerde ve emniyet şeridi olmayan bölgelerde mümkün olduğunca tek sıra halinde gitmek, olası kaza risklerini en aza indirger.
• Çizginizi kesinlikle bozmamalısınız, hem trafiğin akışını bozmamak hemde sürüş düzenini bozmamak için her sürücü bulunduğu konumda ferdi olarak sağa sola hareket etmemeli ve ani hızlanmalardan/frenlerden kaçınmalıdır.
• İki bisiklet arasında bırakılması gereken “1” tekerlek boyu takip mesafesi çok önemlidir, yeni başlayan sürücülerin bu mesafeyi kısaltması muhtemel bir kaza durumuna yol açabilir.
Grup sürüşünü terk etmek istiyorsanız/ani bir gereklilik olduysa önce diğer bisikletlileri uyarmanız gerekmekte. Aksi takdirde bir çok kaza meydana gelebilir.
• Grup üyeleriyle aranızda hiyerarşik bir düzen olmadığını, hepinizin sadece bisiklet sürmek için bir araya geldiğinizi unutmayın. Yanınızdaki arkadaştan 15 cm daha ileride sürmek, ona sizin daha üstün bir bisikletçi olduğunuzu göstermez. Aksine grup sürüşü kurallarına uymadığınızdan dolayı arkadaşlarınız arasından dışlanabilir veya grup dışı bırakılabilirsiniz. Unutmayın, bu bir spor.
• Olası bir arıza durumunda tüm grubun durması gerekmektedir. (sen tamir et bize yetişirsin demek yok 🙂 )
• Grup herhangi bir iniş/tırmanış sırasında bölündüyse öndeki grubun arkadaki grubu beklemesi gereklidir. Bu hem arkada kalan bisikletçilerin daha az yorulmasını sağlayacak (Bkz. Aerodinamik sürüş) hem de kendilerine güvenmelerini sağlayacaktır.

Grup sürüşü Terimleri

Grup liderinin ve diğer sürücülerin kullanması gereken terimler, sürüş esnasında anlaşılır olmalı.

Örneğin: tümsek var yavaşlayın diye bağırırsanız, grubun arka tarafındaki bisikletçiler, zincir sesi, pedal sesi, nefes sesi ve çevresel faktörlerden dolayı bunu anlayamayacak, anlamakta güçlük çekeceklerdir. Bunun yerine “tümsek” diye bağırmak daha kısa ve anlaşılır olduğu için tüm grup üyelerinin duyması kolaylaşacaktır.

Grup sürüşlerinde kullanılan başlıca terimler:

Sağa dön: görülen yolda ilk sağa dönüleceği anlamına gelir.
Sola dön: görülen yolda ilk sola dönüleceği anlamına gelir.
Çukur: Yol üzerinde bir çukur olduğu anlamına gelir, bu işaretten sonra her sürücü önündeki sürücüyü dikkatle izlemeleli ve çukuru atlatana kadar dikkatini başka yere vermemelidir.
Tümsek: Yol üzerinde bir tümsek olduğu anlamına gelir, bu işaretten sonra her sürücü önündeki sürücüyü dikkatle izlemeleli ve tümseği atlatana kadar dikkatini başka yere vermemelidir.
Dur: Ani bir duruş yapılacağı anlamına gelir. Takip mesafesini değiştirmeden önünüzdeki bisikletli ile aynı hızda yavaşlayıp durmanız gereklidir.
Yavaşla: tempoyu yavaş yavaş düşürerek durulacağı anlamına gelir. Takip mesafesini değiştirmeden önünüzdeki bisikletli ile aynı hızda yavaşlayıp durmanız gereklidir.
Kontrol: özellikle dönüşlerde çoklu yollarda kullanılır. Grup liderinin yolu kontrol etmiş ve yola çıkmaya karar vermiştir, sizinde yolu tekrar kontrol ederek, kontrollü bir şekilde yola çıkmanız gereklidir.
Sağındayım/Solundayım: herhangi bir durumdan ötürü sıranızı terkedip öne geçmeye çalıştığınızda yanından geçeceğiniz sürücüye belirtilmesi gereklidir, eğer ikili sürüşte iki kişinin arasından geçecekseniz bu terim, “aranızdayım” olarak değişecektir.
Çık: molalardan, duraksamalardan sonra kontrolün gerekmediği sürüş başlangıçlarında kullanılır. Grubun izlediği sıraya göre yerinizi almanız gereklidir.

Bunların dışında cam, köpek, taş vb o anki durumu kısaca özetleyen terimler, genelde ani bir şekilde karşınıza çıkan engelleri açıklamak için yeterlidir.

 

Başlıca Grup Sürüşü Türleri

Alışma evresinde ikili grup sürüşü:

Bu teknik grup sürüşüne yeni başlayanlar için önerilen, başta ve sonda tekniklere hakim birer bisikletçinin öncü ve artçı görevi üstlendiği tekniktir. Eğer grup sürüşüne yeni yeni başladıysanız bu tekniği seçmelisiniz. Emniyet şeridi mevcut olan yollarda ve/veya tek şeritli olmayan yollarda kullanılan tekniktir. Her tür hava koşuluna elverişlidir.

alisma-evresinde-grup-surusu

İleri düzey ikili grup sürüşü:

Bu teknik alışma evresini başarıyla geçen bisiklet sürücülerine yöneliktir. Tekniklerin tümünü ezberlemiş ve reflekslerinize güveniyorsanız bu tekniği seçmelisiniz. Emniyet şeridi mevcut olan yollarda ve/veya tek şeritli olmayan yollarda kullanılan tekniktir. Her tür hava koşuluna elverişlidir.

ileri-duzey-grup-surusu

Tekli sıra grup sürüşü

İkili sıradan tek farkı takım içerisindeki iletişimin daha zor olmasıdır. Bu teknikte her bisikletçi kendisine verilen yönergeleri kendinden arkada olan bisikletçiye iletmek zorundadır. Emniyet şeridi mevcut olmayan yollarda ve tek şeritli olan yollarda sıklıkla kullanılan tekniktir. Her tür hava koşuluna elverişlidir.

tekli sıra grup sürüşü

Kademeli çarpraz (echelon) sürüş tekniği

Bu teknik daha çok performans sporcularına hitap eden, rüzgarın çaprazdan geldiği durumlarda uygulanan profesyonel bir tekniktir. Daha çok trafiğe kapalı ortamlarda ve/veya çok şeritli yollarda şeridin peloton tarafından kapatılabileceği durumlarda uygulanır. Rüzgarın karşıdan geldiği durumlarda kullanılması gereksizdir.

kademeli çapraz sürüş tekniği

Son söz

Grup sürüşü dediğimiz olay kabaca böyle. Daha fazla detaya inmek isterseniz, yazıyı okuduktan sonra 2 3 arkadaşınızla daha paylaşıp kendi peloton’unuzu oluşturup deneyimleyin. En kalıcı bilgiyi deneyimleyerek öğrenirsiniz 🙂

Bir cevap yazın