• Anasayfa
  • /
  • Genel
  • /
  • Sora Tekstil bisiklet kıyafetleri – İnceleme

Sora Tekstil bisiklet kıyafetleri – İnceleme

Sora tekstil bisiklet forması ve bisiklet taytı

Uzunca bir aradan sonra artık forma setimi yenilemenin vakti geldi diye düşünmüştüm. Tam bu düşünce aklımdan geçerken neden yerli markalara şans vermeyeyim diye düşünüp, biraz araştırmaya koyuldum. Tabi influancer’ların, instagrammer’ların önerilerini dinleyip yatak çarşafından üretilmiş bisiklet forması veya bisiklet taytı almaya içim el vermedi. Sora Tekstil nasıldır, Sora Tekstil iyi midir diye sordum soruşturdum. Bu konu hakkında uzun senelerdir deneyim sahibi biri olduğum için ince eleyip sık dokumaya karar verdim.

Sora tekstil ile tanışmamız aslında bundan yıllar öncesine dayanıyor. Kendime forma yaptırmak isterken bulabildiğim en kaliteli üretici olarak hatırlıyordum. Sonra yaptıramadık orası ayrı, renkler konusunda biraz sıkıntı yaşayıp çalışmama kararı aldık hep birlikte…. Tabi ki bana forma yapmadılar diye kin gütmedim. Bir markanın çok iyi olarak aklımda kalmış olması bile bana göre bir mucize. Peki ama Sora Tekstil cidden bu kadar efsane mi? Tabiki hayır. Ben hayır olduğunu öğrenmek için forma alıp denemek zorunda kaldım siz önceden bilin diye yazıyorum. Efsane değiller, ama çok çok iyiler.

Bu kadar lakırdıdan sonra asıl konumuz ürünler. Ürünlerin sipariş aşaması kalıpları vb konular aslında bir yol bisikletçisi açısından büyük önem teşkil ediyor. Zira bisiklet forması ve bisiklet taytı fiyatları oldukça yüksek. İnsanların neden çin malı formalara bu kadar rağbet gösterdiğini anlamak çok zor değil 😊

Sora Tekstil sipariş aşaması

Sora tekstil bisiklet formasıÖncelikle ben eğer yerli bir firmadan alışveriş yapacaksam önce firmanın müşterisine karşı tutumunu gözetmek amacıyla sosyal medyadan veya mail yoluyla soru sorarım. Bu noktada bana kalırsa Sora Teksil sorduğum tüm sorulara gerek alakalı gerek alakasız cevap vererek puanı kaptı. Bunun dışında siteleri ile alakalı küçük bir sorun da farkettim. Bazı ürünlerde beden tablosu aynı sayfadayken bazı ürünlerde (taytlarda) beden tablosuna bakmak istediğinizde sizi başka bir sayfaya yönlendiriyor. Yine de sipariş verene kadar başıma gelen herhangi bir zorluk olmadı. Site gayet akıcı ilerliyor. Aradığınız her şey yerli yerinde.

Bu arada sipariş ve ödeme işlemleri bittikten sonra sistem size otomatik mail yoluyla ürünlerinizin hazırlandığını, kargoya verildiğini vb bildiriyor. Bu çoğu bireysel e-ticaret sitesinde hala göremediğimiz bir güzellik. Tek tıkla kargo takibi yapabilmek mi? Veri nays.

Benim siparişlerim 1 hafta civarında teslim edildi. Ne erken ne geç diyelim.

 

Sora Tekstil bisiklet taytı seçim kaosu

Öncelikle bisiklet taytı pad’i seçiminde ben çok zorlandım. Ürünler hakkında hiçbir bilgi yok desem yeridir. Ht90 nedir, TM Evo neden seçilmeli veya Armadillo ne işe yarar soruları çok yüzeysel şekilde de olsa verilmiş. Fakat bu Premium pad’ler hakkında herhangi bir kullanıcı yorumu yok. Dolayısıyla yorumları eşe dosta sorarak edinebildim. Burada ise benim için büyük hayal kırıklığı mevcut. Sosyal medyada Sora Tekstil taytları ile alakalı “çin malı taytlardan daha kötü” diye yorumlar da var, “Castelli tayttan daha kötü” diyen de var (Castelli’nin en ucuz taytının 150 200 dolar olduğunu göz ardı ediyor galiba), ben kırmızı pad kullanıyorum efsane diyen de var, armadillo aldım ne işe yarar bilmiyorum beğenmedim diyen de var… bu noktada en büyük kaos bu pad seçim aşamasında meydana geldiği için ben hiç zorlamadan Ht90 pad’li bir Sora Tekstil bisiklet taytı aldım. Kim bilir belki bir gün Armadillo pad de deneyebilirim.

Sora Tekstil bisiklet forması seçerken,

Ah o forma seçerken başıma gelenler… Acaba aldığım forma ile tayt aynı renk mi diye dakikalarca düşündüm. Sonuç; farklı. İkisi de farklı siyah tonları çıktı 😊 bunun sebebini ise üretici şöyle açıklıyor; formalar boyalı kumaş, taytlar ise direkt siyah kumaştan üretildiği için çok çok az ton farkı var. Peki bu çok çok az renk farkı belli oluyor mu? Bence hayır.

Sora Tekstil bisiklet eldiveni seçerken,

Biz düz adamız ağabey! Bize düz renk verin, siyah verin bize. Işıl ışıl gezmek istemiyoruz diyenler için (ben) siyah bir alternatifleri var evet. 5 lira pahalı olsun siyah olsun derseniz cidden 5 lira farkla siyah eldiven alabiliyorsunuz. Eldiven hakkındaki yorumum aşağılarda sizi bekliyor olacak.

Sora Tekstil Premium Bisiklet Taytı inceleme

Sora tekstil bisiklet taytıBu taytı yukarıda da bahsettiğim gibi ELASTIC HT90 pad ile yani bisikletçiler arasındaki adıyla kırmızı pad ile satın aldım. Taytın performansıyla alakalı ciddi bir sıkıntı yok. Hatta erkek kullanıcılar için özellikle söyleyebilirim ki pad’in konumu harika. Birkaç yerli markadan aldığım taytları giydiğimde pad konumu yüzünden insan içine çıkamadığımı söylemek isterim. Meraklısı için usta sanatçı Günther’dan geliyor; u touch my tralala! Ama Sora Tekstil pad’leri bence çok iyi konumlanmış. Pad, tam sitbone’dan başlayıp bitmesi gerektiği yerde bitiyor. Burada ciddi manada büyük çalışma söz konusu olmalı çünkü bazı firmalar “hâlâ” yanlış konumlandırabiliyorlar.

Ancak… 180cm boy ve 75kg ağırlığa sahip ben Sora Tekstil’in taytının içine ne yazık ki istediğim kadar rahat giremedim. Bacakları çok fazla sıkıyor. Edindiğim bilgilere göre 2 senenin üstündeki kullanımlarda ise bacakları ufak ufak genişlemeye ve bollaşmaya başlıyormuş. Şahsi kanaatim zaten bir bisiklet taytının maksimum 1 veya 2 sezon giyilmesinden yana olduğu için bu genişleme bence çok büyük bir problem değil. Askı için kullanılan kumaş belki biraz daha yumuşak tercih edilebilirmiş, bana biraz sert ve taytın geri kalanına nazaran biraz daha düşük kalite geldi. Ama iş görmeyecek bir hali yok. Sadece bu kadar Premium bir üründe o bembeyaz askı biraz “selam ben geldim” diyor. Askı daha yumuşak ve siyah olsa, tayt belki çok daha rahat hissettirir. Bu noktada benim bu Sora Tekstil Premium Bisiklet Taytı’na puanım oldukça yüksek.

*güncelleme

Bu taytı giyerek yaptığım uzun sürüşlerde tayt pad’inin yine çok rahat olduğunu, nefes aldığını ve beni üzmediğini özellikle belirtmek istiyorum.

Sora Tekstil Premium Bisiklet Taytı fiyatı

Sora Tekstil bisiklet taytları 250 TL’den başlıyor. Tabi bu fiyat Elastic HT90 pad için geçerli. Diğer pad’lerden almak istiyorsanız fiyat biraz daha yükseliyor. ama 250 TL gibi bir fiyata bu kalıp ve bu kalite bana kalırsa ciddi anlamda yeterli. Nihayetinde 200 dolar verip Castelli, Rapha, veya Gobik almak günümüz Türkiye’sinde gittikçe zorlaştı. Ancak Sora Tekstil Premium Bisiklet Taytı 250 liraya alınır, 2 sezon mis gibi giyilir, genişlerse yenisi alınır, baş ağrıtmaz. Kalite olarak diğer Premium markalardan aşağı kalır bir yanı da yok. Bunu çok fazla yol bisikleti taytı denemiş biri olarak açıkça söyleyebilirim.

Sora Tekstil Pro Team Bisiklet Forması inceleme

Sora tekstil bisiklet formasıİşte geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere… burası galiba bu incelemedeki tek hayal kırıklığım olacak. Yukarıda da yazdığım gibi boyum 180 cm kilom 75 kg. Ama forma kolları biraz sıkıyor? Aldığım gün iade edeyim bir büyüğünü alayım diye düşündüm. Ama kollar dışında formanın geri kalan tüm kalıbı üstüme “cuk” diye oturdu. Bir beden büyük alsam bu sefer kollar sıkmayacak ama forma büyük gelecekti… Hayır ilk defa forma giymiyorum. Formanın genelinin vücuda yapışması gerekiyor bunu ben de biliyorum sıkıyor işte. Belki zamanla daha iyi oturmaya başlar.

 

Sora tekstil bisiklet formasıBu arada ben bu formayı niye aldım? Niçin aldım? Nasıl aldım? Bunu izaha gerek yok. Baktım kimseden yorum yok çok sevdiğim bir sporcu arkadaşa sordum. “Forma alacağım Sora Tekstil’den, ürünler iyi mi” dedim. “İyi” dedi… “olm bak millete iyi de sen yine, bana gerçeği söyle” dedim. “Yok abi cidden çok iyi ben kötü mal kullanır mıyım?” dedi ve ekledi, “eğer Sora Tekstil’den alacaksan Pro Team Bisiklet Forması al, kolları ve kalıpları efsane cidden, dikişsiz forma” dedi diye aldım. İyi ki almışım. Evimdeki forma koleksiyonunda İtalyan, İngiliz Fransız vb bir sürü markanın ürünü var ve fakat kalıbını en çok beğendiğim forma markası kollardaki darlığı saymazsak kesinlikle Sora Tekstil. Gerçi kollardaki darlığa rağmen bu formayı çok beğendim. Şimdi bana da gerçeği söyle derseniz, cidden çok iyi derim muhtemelen 😊

Sürüş esnasında forma sizi kesinlikle boğmuyor. Terinizi hızlıca dışarı atmaya müsaade ediyor. Benim en sevdiğim kısmı ise cepleri. Sora Tekstil Pro Team Bisiklet Forması’nın cepleri o kadar derin ki muhtemelen büyük boy telefonlar bile rahatlıkla ve güvenle taşınabilir.

*güncelleme

Yaptığım uzun sürüşlerde forma beni terden fazlasıyla korudu. Sırt kısmının hava alabiliyor olması büyük ferahlık sağlıyor. Teriniz üstünüzde kurumadan 200km’e yakın bisiklet sürebilmek keyifli. Bir bisiklet formasından beklentinizi karşılıyor. Terinizi kolayca dışarı atıyor, sizi boğmuyor, renk ve tasarımı harika.

Sora Tekstil Premium Bisiklet forması fiyatı

Sora Tekstil bisiklet formaları ise 130TL’den başlıyor. Ancak bu  rahat kesim olarak bilinen Regular model için biçilen fiyat. Aero forma, Pro Team forma vb ürünlerde fiyat biraz daha yükseliyor. Şu an Pro Team bisiklet formaları 200 TL’den satılıyor. Bu fiyat, elinize geçecek ürün için gayet uygun bir fiyat bence. Ara sıra Sora Tekstil web sitesi‘ni kontrol etmekte fayda var. Bazen güzel indirimler yakalanabiliyor.

Sora Tekstil bisiklet eldiveni inceleme

Bu konuda da çok iyi şeyler yazacağım. Benim kullandığım model Siyah Power Light bisiklet eldiveni. Bu modelin bana göre en büyük faydası delikli yapısı sayesinde elinizi terletmemesi. Ancak şunu da göz ardı etmemekte fayda var; eldivenin iç bölgesinde premium eldivenlerin neredeyse tümünde var olan ince silikon veya sünger pad yok. Bunun yerine polyesterden yapılma bir kumaş koymuşlar. Bana kalırsa gayet işe yaramış. Pad olmaması, gidon hakimiyetini artırıyor ve avuç içinizin de terlememesini sağlıyor. Bu eldivenler hakkında tek anlamadığım şey diğer eldivenlerden 5 lira pahalı olması 😊

Sora Tekstil bisiklet eldiveni fiyatı

Sora Tekstil bisiklet eldiveni fiyatları 50 TL’den başlıyor. Ancak Siyah Power Light bisiklet eldiveni 55 TL’den satışa sunulmuş. Markasız ve bisiklet kullanıcılarının geneline hitap eden ürünlere 50 lira vermektense yol bisikleti kullanıcılarını hedefleyen bu eldivenlere 50 – 55 TL vermek bence daha mantıklı. Çünkü eldivenler, ödediğiniz her kuruşun hakkını veriyor.

Sora Tekstil paketleme ve Premium ince detaylar

Sora Tekstil’den bir ürün sipariş ettiğinizde yukarıda da yazdığım gibi, sizi bir sürü bilgilendirme maili bekliyor olacak. Ürün hazırlandı, kargolandı vb bilgilendirme mailleriyle takip servisleriyle uğraşmadan ürünleriniz hakkında nispeten doyurucu bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Sora tekstil bisiklet forması ve bisiklet taytıAncak daha farklı bir detay daha var. Yerli markaların birçoğunda görmediğimiz bir paketleme özenleri var. Ürünler özel yapılmış askılı ve fermuarlı paketlerde elinize ulaşıyorlar. Diğer yandan paketin içinden çıkardığınız her üründe sizi küçük bir bilgilendirme kitapçığı bekliyor. Bu kitapçık, formalar için standart sora tekstil ürünleriyle alakalı bilgileri içerirken, şayet bir tayt satın aldıysanız taytta bulunan pad ile alakalı tüm bilgileri içeren bir başka bilgilendirme kartı daha çıkıyor. Bu tip ince düşünülmüş detaylar ise size kendinizi özel hissettiriyor. Bugüne kadar forma aldığım diğer üreticilerde bu tip bilgilendirme kartları veya poşetler ne yazıkki mevcut değildi. Bu noktada Sora Tekstil bana kalırsa rakiplerinin bayağı önünde. Müşterisine değer veren bir firma algısı yaratıyor.

 

Sora Tekstil hakkında son söz

Sora tekstil bence fiyat performans eğrisini zorlayan ve sizi kendine çeken bir firma halini almış. Renkler, kalıplar, paketleme, web sitelerinin dizaynı ve sosyal medya kullanımları, size Premium bir markadan alışveriş yaptığınızı ve Premium bir bisiklet kıyafeti kullandığınızı hissettiriyor. Bir markanın sosyal medyada bıraktığı izlenim de benim için çok önemli. Sora tekstil bu noktada yakından takip ettiğim Rapha, De Marchi, Cafe du Cycliste ve La Passione gibi büyük firmalarla benzer vizyona sahip. Ben kısa vadeli bu deneyimden gayet memnun kaldım. Sürüşlerimin neredeyse tümünde Sora Tekstil markalı kitimi kullanıyorum. Sora Tekstil yaklaşık 20 yıllık yol bisikleti tecrübem üzerine benden geçer not aldı. Dünyanın en iyi bisiklet forması değil tabiki. ama parasının hakkını sonuna kadar veren bir ürün ve alışveriş deneyimi. Siz yine de influencer’ları sosyal medya kurtlarını dinlemeyin. Benim bu markayla en ufak bir bağım bile yok, yukarıda yazdığım iyi ve kötü tüm görüşler her zaman olduğu gibi benim bağımsız ve özgür görüşlerim. Yakında diğer Pad formlarını deneyebilirsem onlar hakkında da birer küçük inceleme yapabilirim.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Hepinize bol bisikletli günler diliyorum.

Bir cevap yazın