• Anasayfa
 • /
 • Genel
 • /
 • All-Wings Falcon Yol Bisikleti Selesi – İnceleme

All-Wings Falcon Yol Bisikleti Selesi – İnceleme

Bisikletinize bir çift kanat takmak ister miydiniz? Hayır, bir yerlere uçmak için değil, sadece rahat etmek için. Ben istedim, oldu. Beni tanıyan herkesin az ya da çok bildiği gibi bisiklette en çok önem verdiğim parçalar sıralamasında sele her zaman liste başıdır. Çünkü iyi bir sele, performansa direkt etki eder. Bisiklet üstünde ne kadar konforluysanız o kadar hızlı ve uzun mesafe gidersiniz. Bir de olayın motivasyon boyutu var elbette. Rahatsız bir sele kullandığımda benim moralim bozuluyor, bir yerlerim ağrıyor ve sürüşü yarıda bırakıyorum. Bu yüzden oldum olası bisiklet selesi araştırır, bisiklet seleleri hakkındaki gelişmeleri takip eder ve selle italia, fizik, specialized, selle smp gibi firmaların yeni çıkardığı bisiklet selelerini incelerim. Bu seferki yazım, daha önce adını hiç duymadığımız All-Wings seleleri ile alakalı. Şimdiden keyifli okumalar.

 

All-Wings sele ve selelerin evrimi

all wings sele görünümAll-wings benim nazarımda tam bir inovasyon. Alışılagelmiş yol bisikleti selesi formundan tamamen uzak, patentli oturma sistemiyle tamamen ergonomik bir sele. Bu selenin üstüne oturduğunuzda sanki bir yol bisikleti selesinde oturmuyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Özellikle pelviste hiç baskı hissetmiyorsunuz çünkü baskı yaratacak herhangi bir uzantısı mevcut değil. Bu aslında Uzakdoğu’da yıllardır kullanılan bir sele tipinin günümüze tam uyarlanmış hali diyebiliriz. Uzakdoğu’da bisiklet kültürü bizden daha önceye dayanıyor ve halkın büyük çoğunluğu ulaşımını bisiklet ile sağlıyor. Tabi bu halkın içinde takım elbise giyenler de olduğu için, pantolonların kırışmaması ve kişinin bisikletten indiğinde yürüyecek hali kalması çok önemli olduğu için sadece sitbone’lar ile oturma pozisyonu alınabilen bir sele ihtiyacı doğuyor. Bu ihtiyaç doğrultusunda çeşitli formlarda seleler üretilip hepsi çeşitli zamanlarda aktif bir şekilde kullanılıp son 20 30 yıldır bir şekilde unutulup günümüzdeki sele formuna devam ediliyor. All-Wings selelerin yaratıcısı ise bu boşluğu görüp aynı formdaki selelerin yol bisikletlerinde kullanılabileceğini düşünüp işe koyuluyor ve başlıyor çalışmaya 😊 Seleler hakkındaki uzun süren çalışmaları ve kardeşinin de büyük katkıları sonucunda ortaya bu güzel All-Wings Falcon seleleri ortaya çıkarıyor. Fakat şu an kullandığımız uzun tip seleler her ne kadar ergonomik olduklarını iddia etseler de hem pelvise bir miktar baskı uygulayıp hem de commuter’lar için pantolon kırıştırma makinası olmaya devam ediyorlar.

all wings sele görünümAll-wings’in bir diğer teknolojisi ise oturma bölgeleri konusunda kendini gösteriyor. Tırmanış, iniş, spring ve normal sürüş için farklı farklı oturma bölgeleri mevcut ve her bölge görevini yeteri kadar yerine getiriyor. Örneğin sprint için atağa kalktığınızda, ister istemez selenin ön kısmına doğru geçmiş bulunuyorsunuz. bu bölgenin diğer oturma bölgelerine göre avantajı ise bacaklarınızı neredeyse tamamen serbest bırakıyor olması. Yani sprint sırasında bacaklarınıza engel olan herhangi bir çıkıntı bulunmuyor. Tabi bu standart sele kullanıcıları için biraz ütobik geliyor ancak Falcon seleyi kullandıktan sonra bu bölgelerin anlamı daha da netleşiyor.

   

All-Wings Falcon sele ve performansa etkisi

all wings sele görünümYukarıda da yazdığım gibi benim için performans aslında konforla doğru orantılı. Yani ne kadar rahatsam o kadar hızlı (?) ve uzun sürebiliyorum fakat bu selede diğerlerinden farklı bir şey mevcut. Sürüş esnasında kalça ve üst bacak kaslarınızı daha etkin kullanmanızı sağlayıp mevcut fazı (power phase) daha verimli geçirmenize olanak tanıyor. Mevcut sele formları power phase için size sadece saat kadranıyla sadece saat 12 ile 4 arasını mevcut kılarken All-Wings Falcon ile bu phase 12 ile başlayıp 5’te sona eren ancak 6’ya kadar kalflerinizle devam ettirebildiğiniz bir hale geliyor. Bu da All-Wings Falcon selenin performansa doğrudan etkisini ortaya koyuyor diyebiliriz.

 

All­-Wings Falcon sele ağırlığı

All-Wings Falcon sele fabrika verisi olarak 200 gram ağırlığa sahip. Bu ağırlık aslında profesyonel seviyedeki selelerin ağırlığıyla aynı. Diğer yandan selenin fitting guide’ı biraz değişik. All-Wings Falcon’u kurarken sele borunuzu biraz aşağı indirmeniz gerekiyor. Ağırlık takıntınız varsa sele borusunu biraz kesip ağırlığı biraz daha düşürmeniz mümkün. Tabi ki ciddi değilim. 20-30 gramın aramızda lafı mı olur. Bisikletinizin bir yerlerini hafifletmek için kesip biçmeyin 😊

All-Wings Falcon sele fiyatı

All-Wings Falcon selenin şu anki satış fiyatı pedler hariç 140 dolar.  Pedleri ise 40 dolardan satışa koyulmuş. Bu fiyat, formuna dahil hiç alışkın olmadığınız bir sele için oldukça fazla gibi görünebilir ancak işin altında yatan mühendisliği ve selenin muazzam rahatlığını hissedince bu fiyat normal bile geliyor diyebilirim.

All-Wings Falcon sele hakkındaki görüşlerim

all wings sele görünümSele hakkındaki fikrim genel manada çok iyi. Elimde kendi sitbone aralığıma uygun 3 farklı sele var, 3’ü de bilindik büyük markaların aslında alanında çok iyi olan seleleri. Fakat All-Wings Falcon’u aldığımdan beri diğer seleleri bir kenara attım diyebilirim. Öncelikle seleye alışmanız biraz zaman alıyor çünkü hem sele tamamen sert plastikten yapılmış ve öne doğru düşmenize engel olan hiçbir uzantısı olmadığı için tüm yük başta kollarınıza biniyor. Bu bir yol bisikletçisi için büyük bir sorun gibi görünse de firma sahibi bu alışma süreci daha rahat atlatılabilsin diye seleye takılıp çıkarılabilen küçük birer parça ekleyip bu kayma sorununu tamamen ortadan kaldırmış. Bu eklentileri taktığınızda selenin genel formu değişmiyor ancak selenin üstünden kesinlikle kaymadığınız için daha rahat sürüyorsunuz. Tabi alışma evresi bittikten sonra bu eklentileri ortadan kaldırabilirsiniz, çünkü bir süre sonra sele üstünde nasıl oturmanız gerektiğini ezberliyorsunuz. Aslında buradaki bu “kayma sorunu” All-Wings’e özel bir sorun değil. Sadece piyasadaki tüm selelerin formundan farklı olduğu için ve bizler diğer selelere alışkın olduğumuz için biraz farklı geliyor. Ancak bahsettiğim gibi çok büyük bir sorun değil, kolayca alışılabiliyor.

 

all wings sele görünümSelenin farklı bölümleri farklı tutuş ve oturma pozisyonları için değişik açılarda üretilmiş. Bu ise size her koşulda destek verebileceği anlamına geliyor. Pedalları çevirmeye başladığınızda ise başka bir deneyim sizi bekliyor. All-Wings sele, siz pedalları çevirirken size güç kaybettirmeyecek, ama bacaklarınızı ve kalçanızı etkin biçimde kullanmanızı sağlayacak şekilde hareket ediyor ve tabiri caizse kanat çırpıyor. Ben ilk sürüşümde selenin bir şekilde kırılacağını çünkü çok fazla esnediğini düşünmüştüm. Ancak düşündüğüm gibi olmadığını fark etmem uzun sürmedi, meğer her şey planlıymış.

Ben ilk sürüşlerimi sele kışın elime geçtiği için trainer üstünde yaptım. Bu bana yol su ve elektrik olarak geri döndü. Siz de aynı yanlışları yapmayın diye yazıyorum. Seleyle ilgili en büyük sorun inerken ve binerken yaşanıyor. Bisikletinizin üstünde bir çift kanat taşımak muhtemelen pek alışık olmadığınız bir durum olduğundan inerken ve binerken ayağınız selenin kanatlarına çarpıyor. İlk zamanlarda bu durumdan çok rahatsız olmuştum ama yukarıda da bahsettiğim gibi her şey alışkanlıklarla alakalı. Birkaç sürüş sonra bu genişliğe de tamamen alıştım. Bu genişlik sorunu dışında seleyle alakalı “en ufak bir sorun dahi” yaşamadım. Uzun süredir pelviste baskıyla mücadele eden ve bunu selle smp glider, specialized power comp vb. selelerle bile tam manasıyla çözememiş biri olarak All-Wings Falcon sele benim için kurtuluş oldu. Bisiklet üstünde keyifli bir şekilde saatlerce pedal çevirme özgürlüğüne tekrar kavuşmak benim için büyük mutluluk kaynağı. All-Wings Falcon sele ile bugüne kadar kullandığım tüm selelerden daha rahat ettiğimi açık ve net bir şekilde ifade edebilirim.

Son söz

Seleyi kullandığım bisiklet bildiğiniz üzere 1 yıldır sahibi olduğum Wilier Cento 10 Air Cromovelato Azzurro. All-Wings Falcon seleyi kullanırken oldukça fazla bisikletçiden dönüşler aldım. Bunların büyük çoğunluğu selenin oldukça rahat olduğuyla alakalı olmakla birlikte kalan kısmı ise “bisiklete yakışmamış, çok çirkin” yönündeydi. Ancak burada sağlık söz konusu. Kaldı ki ben gayet yakıştığını düşünüyorum. Eğer yine sele ağrısı konusuna çözüm bulmaya çalışan bir kişiyseniz Specialized Power Comp sele incelemesine de göz atabilirsiniz. Buraya kadar sıkılmadan okuduğunuz için teşekkürler.

all wings sele görünüm
all wings sele görünüm
all wings sele görünüm

All-Wings Falcon sele

140$ + gümrük ücreti
9

Konfor

10.0/10

Fiyat / Performans

9.0/10

Ağırlık

9.0/10

Görsel

8.0/10

Artılar

 • Konfor
 • Ergonomi
 • Hafiflik
 • Teknoloji
 • Kutu içeriği

Eksiler

 • Renk seçenekleri
 • Satın alma seçenekleri kısıtlı

Bir cevap yazın