• Anasayfa
  • /
  • Genel
  • /
  • Lazer Z1 Aeroshell yol bisikleti kaskı – İnceleme

Lazer Z1 Aeroshell yol bisikleti kaskı – İnceleme

Hem başınızın üstünde güzel duran, hem hafif, hem havadar, hemde gerektiğinde aero olabilen bir kask mı arıyorsunuz? Lazer Z1 Aeroshell imdadınıza tam da gerektiği anda yetişiyor. Kendisi Lazer’ın yaşlandıkça devleşen en iyi kasklarından biri. Lazer Z1 birden fazla kullanım amacı sunmasıyla kask tercihlerinizi birdenbire değiştirebilir.

Bu kaskla 2017 yılından beri birlikteyim. Aero kaskların hiç hava almaması yüzünden Giro Air Attack kaskım benim için tam bir eziyet haline gelmişti, sürüş esnasında her ne kadar şapka taksam da kafamdaki ter yüzüme ve özellikle gözlerime doğru inip sürüş konforuma negatif etki ediyordu. Lazer Z1 kask ise bu noktada çıkarılabilir aeroshell’i ile gerektiği noktada sizi daha aero kılarken, aeroshell’ini çıkarttığınızda çok daha yakışıklı bir kask haline bürünüveriyor.

Lazer Z1 ince detaylar

Lazer Z1 kask, aslında sadece aeroshell’inin olmasıyla değil, sunduğu ekstra küçük detaylarla da kendine hayran bırakıyor. Koyu bir yol bisikleti disiplini sahibi olarak bana kalırsa göze çarpan en büyük detay ise Lazer Rear LED Light. Lazer Rear LED Light, Lazer kaskların büyük çoğunluğuna takabileceğiniz ve kaskın üstünde varlığı belli dahi olmayan bir arka ışık. Aynı jenerasyondaki neredeyse tüm kasklara uyumlu olan bu arka ışık, bisikletinizin üstüne herhangi bir ışık takmaktan sizi kurtarıyor. Küçücük bir pile sahip ve beklediğinizden çok daha fazla ışık verip trafikte görünürlüğünüzü artıran bu kitin Lazer Z1 kask’ı teknoloji yönünden de fazlasıyla yükseğe çıkardığını söylemek mümkün. Ayrıca çıkarılabilir iç pad’leri elde yıkanabiliyor. Ben kullandığım çamaşır makinasında elde yıkama modu olduğu için bu tip ekipmanları (Garmin nabız bandı dahil) makinada yıkıyorum. Bu arada pad’leri yıkarken kurumasını beklemek eziyet olmasın diye Lazer Z1 kutusunda size bir set daha pad hediye geliyor. Bu hem zamandan tasarruf, hem hala bir çok kask firmasının düşünmediği bir detay. Bir diğer ayrıntı ise gözlük konusunda. Gözlerini koruması için Lazer’ı seçen bisikletçiler, Lazer Magneto özelliğine hayran kalacaktır. Bu özellik sayesinde gözlük saplarınız kulağınızı rahatsız etmeyecek. Çünkü Lazer Magneto uyumlu kask ve gözlük satın aldığınızda gözlüğünüz kaskın çene bandına manyetik bir şekilde takılarak gözlük takıp çıkarmanızı daha pratik hale getirip, sürüş konforunuzu üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

Lazer Z1 ağırlık ve teknik detaylar

Lazer Z1 kask, Medium bedende (53-59 cm) 210 gram gibi bir ağırlığa sahip olan Lazer Z1, sürüş esnasında sizi hiç rahatsız etmiyor, ve kafanızda bir kask olduğunu neredeyse unutturacak kadar rahat hissettiriyor. Bunun bir diğer sebebi Lazer’ın neredeyse tüm kasklarında kullandığı Advanced Rollsys System. Bu sistemde kaskın yan tarafından çıkıp, ensenize doğru uzanan bir ayar mekanizması bulunmamakta. Ayar mekanizması kaskın üst-arka kısmında ve dışarıda bulunuyor. Beden ayarı ise tam olarak kaskın içinde olup dışarıdan herhangi bir ekstra parça neredeyse görünmüyor. Buna rağmen Lazer Z1 bu ağırlıkta size maksimum korumayı vadediyor.

Lazer Z1 Aeroshell

Aeroshell olmadan dahi standart bir kasktan bariz farklı hissettiren Lazer Z1 kask, Aeroshell’ini taktığınızda ise bambaşka bir hale bürünüyor. Kafanızda rüzgarı yardığını hissettirecek düzeyde bir rahatlığı kaskı kafanıza ilk taktığınızda hissetmeniz mümkün. Sürüş esnasında boyun kaslarınız daha az yoruluyor, çünkü daha az rüzgara mukavemet göstermek zorunda kalıyor. Lazer Z1, Aeroshell’i taktığınızda tamamen kapalı bir kask haline de dönüşmüyor. Sadece ön ve üstteki hava girişleri kapanıyor, arkadaki hava girişlerinden ise yine yeteri kadar hava alıyor ve kafanızın terlemesini önlüyor. Bu noktada diğer aero kasklardan daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tabi ne kadar aerodinamik etkisi olduğunu ancak tarafsız bir rüzgar tüneli testi söyleyebilir ancak, boyun kaslarım, yeteri kadar aero olduğunu söylüyor.

Aero bir bisiklete sahip olmak, her daim cebinizden çok daha fazla para çıkmasına sebep oluyor. Rüzgarla oyun oynamanın bedeli size daha profesyonel jant setleri, matara setleri, kıyafetler, ayakkabılar, eldivenler, formalar ve kasklar olarak ödetiliyor. Bu noktada Lazer Z1, hem Aero hem klasik kask avantajlarını birebir üstünde bulundurmasıyla cebinize de katkı sağlıyor. Ülkemizdeki satış fiyatını bulamadığım Lazer Z1 yurt dışında en ucuz 150 Euro civarı bir fiyata bulunabiliyor. Aeroshell ise haricen satın alınabiliyor olup şu anki fiyatı 20 Dolar civarında.

Son söz

Lazer Z1, global anlamda en çok tutulan kasklardan biri, buna firmanın güvenirliği ve bilirliği de katkı sağlıyor ancak Türkiye’nin Lazer kasklar ile alakalı bir başka avantajı daha var; Lazer Crash Replacement Program. Bu program distribütörün insiyatifinde olmak koşuluyla, kaskı satın aldığınız tarihten sonraki 3 yıl içerisinde bir kazaya karışıp kaskınızı kırarsanız, Lazer’dan alacağınız yeni bir kaskta %50 indirim almanızı sağlıyor. Bu indirim distribütör firma insiyatifinde aşağı ve yukarı esnetilebilmekte. Fakat Lazer tüm ülkeleri bu programa dahil etmiş değil, bir çok ülke bu programın dışında bırakılmış, ülke olarak bu kadar çok yol bisikletçisi sporcumuz varken böyle ayrıcalıkların tanınıyor olması gayet hoş. Bu program sayesinde de Lazer’a bir puan daha vererek, yazıyı sonlandırıyorum.

 

Lazer Z1 Yol bisikleti kaskı

£ 149.00
9.3

Kutu içeriği

10.0/10

Fiyat / Performans

8.0/10

Ağırlık

10.0/10

Görsel

9.0/10

Artılar

  • Multi-kullanıma olanak sağlıyor
  • Hava kanalları yeterli
  • Kutu içeriği zengin
  • Hafif

Eksiler

  • Fiyat
  • Aeroshell ayrıca satılıyor

Bir cevap yazın