Türkiyede üretim yapan bisiklet markaları

Üretimini Türkiye’de yapan bir çok bisiklet markası var. Bu markaların büyük çoğunluğu tüketiciye yabancı bisiklet markalarına nazaran çok daha uygun fiyatlı çözümler sunuyor. Yerli bisiklet markaları bir yandan cebinizi yormazken diğer yandan yerli üretim bisiklet kullanmak, ülkedeki bisiklet endüstrisine ve bilincine olumlu katkı sağlıyor. Aşağıda liste yerli bisiklet markalarının büyük çoğunluğunu kapsıyor. Bu listeyi okuduktan sonra, ithal sandığınız bir çok bisiklet markasının aslında yerli olduğunu farketmeniz mümkün.

Salcano

Salcano 1975 yılında Salko Bisiklet adıyla İstanbul/Türkiye’de kurulmuştur. Salcano markasını hem Türkiyede hem de yurt dışında yüksek standartlara taşıyarak, bisiklet severlere fiyat-performans odaklı bisikletler üretmektedir. Türkiyedeki bir çok bisiklet markasından farklı olarak Salcano 100’ün üzerinde bisiklet modeliyle, yol bisikleti, dağ bisikleti, şehir ve gezi bisikleti, çocuk bisikleti, elektrikli bisiklet, kar bisikleti, tandem bisiklet ve hizmet bisikleti olarak üretim yapmaktadır. Salcano günlük 600, yıllık 150.000 adede yakın üretim kapasitesiyle sektörün türkiyedeki lider sıralamasında yerini almıştır.

Şirket büyüdükçe profesyonel, yarı profesyonel ve amatör bir çok sporcuya sponsor olup bisiklet sporunun da yaygınlaşmasına ve itibarının yükselmesine katkı sağlamıştır. Ülke çapındaki 500 üzerinde Salcano bayisi ve 400 üzerinde Salcano yetkili servisiyle hem çözüm odaklı, hem de 81 ilde müşterilerinin daima yakınında olan bir marka olma prensibini gerçekleştirmiştir.

2006 yılında Motorsiklet pazarına da giriş yapan Salcano Bisiklet, bu alanda da başarılarını devam ettirip, bağımsız araştırmalar sonucu rakiplerine kıyasla %25 civarında yakıt tasarrufu sağlayan motorsiklet modelleriyle ülke çapındaki hedefini büyütmüştür.

Bianchi

Aslen bir İtalyan markası olan Bianchi, ülkemizde üretimine Accell Bisiklet üretimi ve kalitesi altında devam etmektedir. Ancak İtalyan Bianchi de halen üretime ve satışa devam etmektedir. Bu kapsamda Accell Bisiklet ile İtalyan Bianchi firmaları sektörde birbirlerine rakip haline gelmişlerdir. Buna karşın Bianchi markasının yanı sıra başka markalarıyla da ön plana çıkan Accell Bisiklet, üretimlerini Manisa’da bulunan 37.196 metrekare büyüklüğündeki tesislerinde meydana getirmektedir.

Bianchi markası altında yol bisikleti, şehir bisikleti, dağ bisikleti ve çocuk bisikleti olarak 4 farklı alanda üretim yapılmaktadır. Tasarımlarında İtalyan dizaynı esintileri taşıyan Bianchi, bu özelliğiyle elit bisiklet pazarında itibarını yıllardır korumuştur.

Carraro

Dünyaca ünlü elit bisiklet markalarından olan Carraro Cicli‘nin ülkemizde üretim ve satışı yapılan ve yine elit grupta yerini koruyan Carraro bu ünvanını 2014 senesinde çalıştığı tasarımcılar sayesinde kazanmıştır. Bianchi ile aynı grup (Accell Bisiklet) tarafından ülkemizde üretilip satılan Carraro’nun, kardeşi olan Bianchi’den farkı, tasarımlarında yenilikçi ve modern olması, italyan tasarımı esintilerini bisikletin her yerine taşıması olarak sıralanabilir Yol bisikleti, şehir bisikleti, dağ bisikleti, fixed gear bisiklet, tandem bisiklet ve katlanabilir bisiklet piyasasında kendini kanıtlamış olan Carraro, 2016 senesinde bünyesine kattığı ünlü blogger ve koşucu Coraline CHAPATTE ile sezonu çok daha iyi geçireceğinin sinyallerini şimdiden vermiş bulunmakta.

Whistle

Ünlü italyan markası Whistle Bikes’ın Türkiye ayağı olan Whistle, Accell Bisiklet markasının italyan menşeili bisiklet markası atılımlarından bir diğeri olarak göze çarpmakta. Orta seviye bisiklet grubunda olan Whistle’ın model isimlerini belirlerken kızılderili kabilelerinden etkilendiklerini söylemeden geçmek mümkün değil. Sektördeki ilk çıkışını 2009-2010 sezonunda Miwok serisi ile yapan Whistle Bisiklet, kardeşleri olan Carraro ve Bianchi ile aşağı yukarı aynı kaliteye sahip. Modoc Xenon modeliyle giriş seviyesi yol bisikletçilerine Campagnolo kullanma imkanı da veren Whistle, dağ bisiklet, yol bisikleti ve şehir bisikleti olarak üretim yapmakta.

Kron

2004 yılında sektöre atılan Kron bisiklet, piyasanın fiyat/performans dengelerini değiştirme konusunda büyük bir adım atmıştır. 2007 yılına kadar üretimini sadece alüminyum kadro üstünde yapan Kron ilk karbon kadrosunu 2007 sezonunda XC5000 modeliyle lanse etmiş, dönem itibariyle dar boğaz olan bisiklet sektöründe kendinden söz ettirmiştir. Alüminyum ve karbon kadrolu yol bisikleti, dağ bisikleti, şehir bisikleti, katlanabilir bisiklet ve çocuk bisikleti üretimiyle pazardaki yerini koruyan Kron,dağ bisikletinde fiyat/performans denilince akla gelen ilk marka olmayı başarmıştır. Dünyaca ünlü bisiklet gezgini Gürkan Genç’e de sponsor olan Kron Bisiklet, Gürkan Genç’in kendi web sitesinde yaptığı yarışmanın (gürkan genç bisiklet veriyor) kazananlarına bisiklet hediye etmekte ve bu kapsamda spora/sporcuya desteğini göstermektedir.

Ümit Bisiklet

Türkiye’nin en çok satılan bisiklet markası olma adımını 1983 yılında atan Ümit Bisiklet, müşteri odaklı ve şeffaf olmayı kendisine misyon haline getirmiştir. Dağ bisikleti, şehir bisikleti, katlanır bisiklet, çocuk bisikleti, çift amortisörlü bisiklet, bmx bisiklet alanlarında üretim yapan Ümit Bisiklet, özellikle çift amortisörlü bisikletleriyle genç bisiklet severlerin odak noktası olmuştur. Üretiminin büyük kısmını çelik kadrolu bisikletler oluşturan Ümit bisiklet, uygun fiyatlı bisiklet çözümleri konusunda Türkiyede lider marka olarak yerini korumaktadır. Aynı zamanda UMT ve Coranna isminde iki markası dağa bulunan Ümit Bisiklet, türkiyede lisanslı çocuk bisiklet üreten tek marka olma ünvanını da barındırıyor.

Mosso

Uygun fiyatlı bisiklet çözümleri üreten Ümit Bisiklet’in Taiwan asıllı Mosso Bikes ile yaptığı iş birliği sayesinde ülkemizde satışa sunduğu Mosso Bisiklet, 2012 yılından beri adından çokça söz ettirmiştir.  Ümit Bisiklet, Mosso’yu amiral gemisi olarak kabul edip, elit bisiklet pazarına girmek için büyük bir adım atmış, meyvelerini ise aynı sene gerçekleştirdiği büyük satışlar ve geri dönüşlerle toplamıştır.

Sedona

Aslı Bisiklet’in kendi için ürettirdiği bisiklet markası olan Sedona, sadece para kazanma amacıyla kurulmamış, Aslı Bisiklet’in kullanıcıyla daha iyi etkileşime girmesi açısından da büyük rol oynamıştır. Ülkemizde satılan bir çok elit bisiklet aksesuarı ve yedek parçası markasının distribütörü olan Aslı Bisiklet, Sedona markasıyla bisikletçiler için sıfırdan zirveye uzanan bir mağaza konsepti haline gelmiştir. Son zamanlarda Sedona Concept adında bisiklet cafe’leri açan Sedona bisiklet, bu hareketiyle ülkemizde bisiklet sporuna büyük katkı sağlamış ve bisikletçiye verdiği önemi gözler önüne sermiştir.

Bisan

Türkiye’de üretim yapan ilk bisiklet markası olan Bisan, 1963  yılında Dr. Enver Ören tarafından İzmir’de kurulmuş olup, bisikletçiliğin ve bisiklet sektörüne ait girişimciliğin öncüsüdür. 64.000 m² kapalı alan olarak kurulu fabrikasında bisiklet, motosiklet ve yedek parça üretimi yapan Bisan, günlük 450 bisiklet üretim kapasitesine sahiptir. Dağ bisikleti, yol bisikleti, şehir ve gezi bisikleti, fitness bisikleti, çocuk bisikleti, elektrikli bisiklet ve hizmet bisikleti olarak geniş bir yelpazede üretim yapan Bisan, aynı zamanda daha küçükler için bebek bisikleti’de üretmektedir. Sektörün öncülüğü gibi büyük bir konuma sahip olan Bisan, sektördeki itibarını korumakta ve geniş AR-GE ekibiyle teknolojinin peşini bırakmamaktadır.

Bu makale hakkında 9 yorum yapıldı

 • Selahattin

  4 Nisan 2016 at 12:12

  Accel bisiklet aynı zamanda ünlü fransız Lapierre bisikletlerinin de isim hakkına sahip ve Türkiye deki bisikletlerinin de üretiminden sorumlu

  Cevapla
 • MUSTAFA

  19 Mayıs 2017 at 17:36

  Tasarımını kendimin yapacağı yeni bir mekanizmayla Hareket edecek ergonomik ve güç tasaruflu bir bisiklet projem var. Bisiklet dünyasına yenilik katacağına inandığım projemi nasıl hayata geçiririm? Fikirlerinize ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Ozturk19@emre

   19 Temmuz 2017 at 16:48

   Benim düşüncem çağ atlatma olabilir bu fikrim … motora ıkı tane akü takilacak … yıllarda ışıklı tabelalar var elektriğini güneşten üretiyor ondan motorun heryerine takip birde motorun tekerine takipta motor gittikçe üretim yapıyor ondanda bi kaç tane takip iki akünün bitanesi motor kullanırken digeride güneş ve tekere takilandan tüpten üretim yapip aküyü jarz edecek akü bitirdiğinde tek turla dolan aküye geçiş yapılabilecek böyle sistemlede akü jarz derdinden kurtulanabicek ve dunyaya da en çok tutulacak bir sistem… Emre ÖZTÜRK

   Cevapla
 • Şükran şanlı

  26 Temmuz 2017 at 19:01

  Merhaba bizim kızımıza hobi olarak bisiklete binmeyi çok seviyor du okul dersler derken kendine zaman ayırıyor ve bisikletini sürüyor su üniversiteyi bitirdikten sonra kendisine özel bir yutup kanalı açtı Gökyüzüne pedalla diye Konya da tüm çocuklara bisikleti sevdirdi şimdi de İstanbul da bisikletle olan projeleri hayata geçirmek istiyor kızımın bu yorumu yazdığımdan haberi yok sizinde ilginizi çekerse yutup kanalını izlemenizi isterim çok güzel şeyler yapacağına inanıyorum saygilarimla

  Cevapla
 • emre kaya

  21 Mayıs 2019 at 14:02

  benimde türk malı bisiklet yapma hayalim var projelerinizi paylaşırsanız neden hem para hemde türk malı bisiklet sahibi olmayasınız . . .

  Cevapla

Bir cevap yazın