Yol bisikleti lastik tipleri

bisiklet-jant

Lastikler neden bu kadar önemli? Hani jant önemliydi? Hani kadro süper önemliydi?

Lastikler bisiklet üzerinde bizi yere bağlayan ilk ekipmanımız. Ve aslında lastik seçimi göründüğü kadar kolay değil. piyasada rahatlıkla bulabileceğimiz 3 adet lastik türü var. Bunlar clincher, tubular ve tubeless olarak üçe ayrılıyor, bunların dışında el yapımı tubeless bir sistem daha var ama ona bir başka yazıda daha fazla vakit ayırmak istiyorum.

Bu üç lastiği kısaca özetlemek gerekirse;

1. Clincher: piyasada en çabuk ve en çeşitli bulunabilen lastik türüdür, iç lastikle kullanılır. Jantıyla birlikte ele alındığında görece en ağır lastik tipidir.

2. Tubeless: iç lastik kullanılmaz, yeni nesil otomobillerde de kullanılan sistemdir. Dış lastik, jant yanaklarına yapışarak sızdırmazlık sağlar. Clincher lastiklere nazaran bakımı ve tamiri daha zordur.

3. Tubular: iç lastik kullanılmaz, lastik simit şeklindedir, janta yapıştırılarak kullanılır. Jantlarıyla birlikte ele alındığında diğerlerine nazaran en hafif lastik türüdür. Diğerlerine nazaran daha zor bulunur.

Clincher lastikler

Clincher lastikler, bakımı çok kolay, olası patlak durumlarında kısa sürede tamiri gerçekleştirilebilen lastiklerdir. Çeşitli ebatlarda iç lastikleri ve 2 ayrı kalınlıkta sibobu bulunur. (presta ve schradder)
Clincher lastiklerde en çok görülen patlak çeşidi yılan ısırığı olmakla birlikte amatör bir sürücü bile kısa bir sürede tamirini gerçekleştirip dakikalar içerisinde yola koyulabilir. Patlamaya karşı en az dirençli lastik türü olması onu son zamanlarda biraz arka plana atsa da, çocukluğumuzda kullandığımız o Bisan İhlas’ların, Pinokyo’ların, Balkan’ların lastikleri genelde bu cinstendir.

Eğer bir clincher lastiğiniz varsa yanınızda bulundurmanız gereken ilk yardım ekipmanları:
• Yama
• Yapıştırıcı (kimi yamalar kendinden yapışkanlı olabiliyor, bu konuda zefal in yamalarını öneririm)
• Lastik levyesi
• Pompa veya CO2 hava tüpü

Tubeless lastikler

Tubeless ise yukarıda da belirttiğim gibi özel bir janta ihtiyaç duyarlar, bu jantlar ise ülkemizde görece pahalı jantlar. Bunun yerine el yapımı tubeless kit’ler (stans) satılıyor, bu setler uygun jant ebatında clincher’den tubeless lastiğe geçiş imkanı vermekteler. Tubeless lastikler yılan ısırığına karşı daha dayanıklı olmakla birlikte esnemelere ve ani basınç değişikliklerine pek dayanıklı değiller. Bunun yanı sıra olası patlak durumunda hem tamiri zor, hemde şişirmesi zor lastikler, çünkü sıfırdan bir tubeless lastik şişirmek için, klasik bir el pompasının verdiği havadan çok daha fazlasını ani olarak lastiğe vermeniz gerekli.

Eğer tubeless bir lastiğiniz varsa yanınızda bulundurmanız gereken ilk yardım ekipmanları:
• Lastik levyesi
• Tubeless yaması
• CO2 pompa

Tubular lastikler (en sevdiğim)

Tubular lastikler simit şeklinde olup janta takmadan da şişebilecek konumdalar. Bir tubular lastiği janta sabitlemek için kendi yapıştırıcısını veya jel bazlı bir çift taraflı bant kullanmamız gerekmekte. Artıları arasında çok yüksek basınçlara dayanabilmesi ve yılan ısırığı şeklindeki patlaklara karşı dayanıklılığı ve hafif jant üretimi olmakla birlikte en büyük eksisi neredeyse tamir edilemez bir lastik çeşidi olması.

Eğer tubular bir lastiğiniz varsa yanınızda bulundurmanız gereken ilk yardım ekipmanları:
• Lastiği janttan ayıracak kuvvette bir el veya levye
• Yeni bir tubular lastik
• Tubular yapıştırıcı
• Pompa

Son dönemde en çok tercih edilen lastik tipi diye bir giriş yapmak isterdim ama dünyanın her yerinde ayrı lastikler revaçta ve profesyoneller bu lastik işleriyle pekte fazla uğraşmıyor, onlar için lastiğin türünden daha önemli şeyler var. Mesela lastiğin yapısı. Lastik yapısı konusuna da daha sonraki yazılarımda uzun uzun değinmeyi düşünüyorum. Şimdilik benden bu kadar 🙂

Bu makale hakkında 1 yorum yapıldı

  • Zeynep

    18 Ocak 2016 at 22:28

    Oldukça temel şeyleri gayet anlaşılır bir dille açıklıyorsun. Ve kulaktan dolma onca gereksiz şeyden sonra zihin açıcı oluyor. Teşekkür ediyorum.

    Cevapla

Bir cevap yazın