Wilier Cento 10 Air – İnceleme

Amerikalısı, İsviçrelisi, Fransız’ı, Tayvan’da üretileni derken sonunda tekrar bir İtalyan bisikletine binmem gerektiğine kanaat getirmiştim. Ama bineceğim bisiklet x mağazadan hemen şu an bulunup alınabilecek bir bisiklet olmamalıydı. Bana özel bir bisiklet ararken karşıma önce çelik bisikletler çıkmıştı fakat 2018 yılında hala çelik bisiklete binmek istemiyordum. Çelik bisikletler, içinde bulunduğumuz yüzyıla bir başkaldırı olabilirdi, ama ben baş kaldırmak değil. Baş döndürmek istiyordum. Tam da burada Wilier Cento 10 Air ile tanıştım. Wilier Cento 10 air, pro pelotondan da aşina olduğum ve kendine hayran bıraktıracak geometride bir bisikletti.

Baş döndürücü

wilier cento 10 air

Wilier Cento 10 air, tam anlamıyla safkan bir İtalyan aygırı. Firmanın son 15 yıldır amiral gemisi olarak biliniyor. Firma, prestiji açısından bu modele çok değer veriyor. Benim sahip olduğum model ve renk şeması ise Cromovelato Azzurro olarak geçiyor. Wilier, Ramato rengi ile Cromovelato Azzurro rengini çok çok sınırlı sayıda üretmiş. Öyle ki benim sahip olduğum Cento 10 air renginden tüm dünyada toplam 50 adet var. Ben bu bisikleti Filipo Pozatto’da görüp “benim olman lazım” demiştim. Duymuş olmalı ki benim olmamak için elinden geleni yaptı… Önce ülkedeki tüm satıcıları aradım. “Getiremiyoruz biz size şunu verelim” diyerek başka başka marka ve modeller önerenler ve başka renk getirelim diyenler oldu. Ama onları herkes alabilirdi. Ben ise benim olanı almaya çalışıyordum. Tam bu noktada Mustafa Zaim geldi aklıma…

Alo Mustafa abi, benim bir derdim var, ben âşık oldum senin yardım etmen lazım

Mustafa abiye Bisikletten bahsettim. Bir hafta sonra kucağımda Cento 10 air Cromovelato Azzurro ile otobüste eve gidiyordum. Aman Allahlım! Elimde tuttuğum bisikletin gerçekliği karşısında şaşkına dönmüştüm. Fakat Wilier, tüm bisikletlerinde Ramato ve Cromovelato Azzurro sahibi olmak isteyenlerden bir miktar para istiyor. Bu iki renkten birine sahip olmak istiyorsanız ekstra 1500 Euro daha vermeniz gerekiyor. Kadro fiyatlarının da 5000 Dolar civarında olduğunu düşündüğünüzde bu meblağlar biraz göz korkutuyor.

Kurulum

wilier cento 10 air

Wilier Cento 10 air’imi aldığım gün hemen kurmaya başladım. Shimano Dura Ace 9000 grup setim ve Vittoria Qurano 46 jant setimle Cento 10 air harikalar yaratacaktı bunu hissediyordum. Her şeyi tek tek yere dizmiş önce hangisinden başlasam diye düşünürken üşengeçliğim tuttu “önce bir kahve demleyeyim” dedim ve mutfağa gittim. Döndüğümde yakışıklı ama deli köpeğim Kunt, kurulum kılavuzunu paramparça etmiş ve Alabarda gidonun birkaç bağlantı parçasını (nereye götürdüyse) kaybetmişti.

Uykular haram oldu, gençliğim bak talan da oldu, çok sevdim yalan oldu…

Kurulum aşaması çok dert değil, yılların vermiş olduğu teknisyenlik tecrübemle maksimum 1 saatte gözüm kapalı kurardım, ama furş takımına bağlı bir parçanın yokluğu bisikleti sürmeme engel olacaktı. Kurulum işi yarına kalmıştı… Wilier Cento 10 air’i sürmem bir gün daha ertelenmişti…

Ertesi gün gözümü kararttım, furş takımım olmasa da ben bu bisikleti kuracağım dedim. Bisikleti kurarken beni en çok zorlayan kısım Alabarda gidonun içinden geçen kablolar oldu. Kablolar Alabarda gidondan çıkıp kadronun içine girene kadar toplam 3 kere 90 derece bükülüyorlar. Bu bükülmeyi en iyi Shimano Dura Ace vites teliyle yakalayabilirim diye düşünüp onlarla kuruluma geçtim. Gerek kurulum aşamasında gerek sonrasında Wilier’in ince detaylara verdiği önem beni kendine hayran bıraktı.

Bisikletin genel özellikleri

Wilier Cento 10 air fren bölümü

wilier cento 10 air

Cento 10 air, Wilier’in amiral gemisi. Dolayısıyla bu bisiklet firmanın hem reklam yüzü hem de onur kaynağı. Rakiplerine oranla şöyle veya böyle diye eleştirilebilecek pek bir yanları yok. Bu kategorideki bisikletlerin geneli benzer özellikler taşıyorlar. Çünkü hepsi farklı firmaların amiral gemileri. Fakat Cento 10 air’i rakiplerinden ayıran en belirgin özellik bana kalırsa fren sistemi. Cento 10 air alıştığımız tek vidalı (Single bolt) frenler yerine daha çok time trial bisikletlerinden alışkın olduğumuz iki vidalı (Direct mount) frenleri kullanıyor. Bu frenlerin doğru fren teli ve pabuçlarıyla frenleme performansına fazlaca etkisi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca Direct mount frenler aslında aero yapıda oldukları için aero bisikletlerde tercih ediliyorlar.  Verdiği tepkiler disk frenlere çok yakın. Ama disk fren kadar risk barındırmıyor. Wilier, Direct mount fren kullanılan bisikletlerde gördüğümüz aynakol göbeğine takılan arka fren versiyonundan kaçınıp arka freni yine olması gerektiği yere, yani arka çatala (Seat stay) konumlandırılmış. Bu konumda fren esnasında oluşacak esneme ve performans kaybını önlemek için Wilier, ince ve akıllıca düşünüp fren ile kadro arasına koyulup bu esnemeyi sıfıra indirgeyecek metal bir parça üreterek, bu parçanın mevcut olmadığı bazı bisiklet modellerinde fren performansının düşüklüğü ve hatta arka frenin hiç tutmuyor olması gibi şikayetlerin önüne geçmiş.

Wilier Cento 10 air vites /gidon bölümü

wilier cento 10 air

Wilier cento 10 air hem kablolu (wired) hem kablosuz hem elektronik (Di2, EPS, eTAP) grup setlerle tam uyum içinde çalışıyor. Kablolu kullanım için Wilier yine ince düşünüp ön vites ayar vidasını (Barrel adjuster) çok özenli bir şekilde bisikletin üstünde konumlandırmış. Bu ayar vidasının olduğu bölüm, Alabarda gidon ile satılan ve satılmayan modeller için ayrı ayrı üretilmiş. Cento 10 Air’inizi Alabarda gidon ile alırsanız vites kablolarınızın hepsi önce gidonun sonra kadronun içinden geçerek hiç görünmeden aktarıcılarınıza kadar ulaşıyor. Bu arada Alabarda gidon ile alakalı en önemli dezavantaj ise şu; hangi tip yol bilgisayarı kullanıyor olursanız olun, hiçbirinin uzatma aparatı Alabarda uyumlu değil. Çünkü Alabarda kendine has geometrisi olan bir gidon. Aero bisikletlerde görmeye alışkın olduğumuz aero gidonlardan da diğer klasik gidonlardan da farklı bir geometrisi var. Fakat Wilier tüm yol bilgisayarlarına uyumlu kendi uzatma aparatını üretmiş. Arzu ederseniz satın alabilir furş kapağına takılan bir aparatınız varsa onu kullanabilirsiniz. Ben ekstradan satın almayı tercih ettim, çünkü kullandığım yol bilgisayarı (Garmin Edge 1000) furş bölümüne takılamayacak kadar büyük. Ayrıca Alabarda gidonun bağlantı elemanları içinde 4 adet spacer mevcut (2x5mm ve 2x10mm) bu spacer’lar sayesinde gidon yüksekliğinizi ayarlayabilir ve bike fit yapabilirsiniz. Gidonla alakalı yapabileceğiniz tek ayar yükseklik ayarlamak. Bunun dışında yapabileceğiniz hiçbir ayar yok çünkü Alabarda gidon, integrated handlebar olarak bilinen tümleşik bir gidon. Yani gidon boğazı ve gidonun kendisi bir bütün. Bu yüzden Alabarda gidonlu bir Cento 10 air almayı düşünüyorsanız, gidon ölçülerinizi bilmeniz gerekmekte. Sonradan değiştirebileceğiniz bir opsiyon ne yazık ki yok. Tavsiyem Cento 10 air’i kesinlikle Alabarda gidonla satın almanız. Çünkü Alabarda’nın sunduğu aerodinamik özellikleri sunabilecek ve bu kadroyla ahenkli başka bir gidon modeli yok.

Wilier Cento 10 air diğer detaylar, kadro detayları

wilier cento 10 air

Cento 10 air yol bisikletlerinde en çok kullanılan göbek tipi olan Pressfit’i tercih etmiş. Kadro kulağı olarak ise kendi patentleri olan çift delikli bir tasarım mevcut. Bu tasarım Cento 10 air’i aynı kadro kulağıyla hem elektronik hem kablolu viteslerle kullanabilmenize yarıyor. Bunun dışında Cento 10 air’de sele borusu olarak Ritchey markasının özel tasarıma sahip bir modeli bulunuyor. Tek vidalı sisteme sahip bu sele borusunda farklı tip seleler için farklı aparatlar mevcut. Sele rayınızın boyutlarına bakarak size uyumlu bağlantı ekipmanını seçebilirsiniz.

23c lastiklerin tarihin tozlu raflarına kaldırıldığı bu günlerde Cento 10 air’in izin verdiği maksimum lastik genişliği 28mm. Zaten lastik genişliği konusunda günümüz standardı 25mm olarak biliniyor. 28mm ise yol bisikletlerinde “şimdilik” pek tercih edilmeyen bir genişlik. Önümüzdeki yıllarda çok köklü bir değişiklik olmazsa bu boyut yeterli.

wilier cento 10 air

Cento 10 air, akışkanlar mekaniği simülasyonları sayesinde geliştirilmiş bir bisiklet. Wilier, Cento 10 air ile size hem aero hem de en hızlı olmayı vadediyor. Bisikletin tüm boruları NACA adı verilen bir havacılık kurulu tarafından patentli dizayna sahip. Kullanılan teknoloji ise Kammback veya diğer adıyla Kamm’ın kuyruk teorisi. Bu teknoloji boru bitişlerinde aerodinamik sürtünmeyi minimuma indirgeyip hızı artırmaya yönelik bir teknoloji. Motorlu taşıtlardan havacılık ve uzay mekiklerine kadar günümüz yüksek teknoloji araçlarının tümü bu teknolojiyi kullanıyor.

Arka tarafta ise sizi asimetrik konumlandırılmış çeki borusu (veya alt çatal) karşılıyor. Bu dizayn Wilier mühendisleri tarafından daha yüksek güç aktarımı için dizayn edilmiş. Kadronun aero görünmeyen tek bölümü ise burada ortaya çıkıyor… orta boru. Orta boru (seat tube) günümüz aero bisikletlerinden alışkın olmadığımız bir şekilde arka lastiği kapatmıyor. Yani arka lastik ile orta boru arasında giderek artan bir boşluk mevcut. Wilier, bu bölümün türbülansı minimize ettiğini, dolayısıyla işlerin aslında göründüğü gibi olmadığını söylüyor. Aynı şekilde maşa ve üst çatal da bu teknolojilerden nasibini almış. Her ikisi de alışılageldik genişliğin dışında genişlikteler.

Wilier Cento 10 air sürüş dinamikleri ve diğer özellikler

wilier cento 10 air

Cento 10 air Cromovelato Azzurro, her görenin bir daha baktığı bir bisiklet. Bunda en büyük etken bisikletin rengi. Genel manada çok parlayan ve kendinizi farklı hissettiren bir bisiklet. Fakat rengi dışındaki özellikleriyle de kendine hayran bırakıyor. En dik yokuşları çıkarken bile altınızda bir aero bisikletin olduğunu tamamen unutturacak cinste hafif ve rijit. Bunda kullandığım Vittoria Qurano jantların da etkisi büyük olmalı. Çünkü jantlar da karbon jantlara nazaran çok sert ve tırmanışa elverişli. Fakat bisikletin en büyük özelliği inişlerde kendini gösteriyor. Wilier 10 air, inişlerde “sanki arkanızdan biri ittiriyormuş gibi” durmadan hızlanıyor. Yüksek hızlarda ise çok stabil sürüş ve rahatlık sağlıyor. Birçok markanın amiral gemisi bisikletiyle benzer yollarda sürdüm. İnişlerde Cento 10 air kadar güven veren başka bir bisikletim olduğunu hatırlamıyorum. 990 gramlık kadro ağırlığıyla sizi kendine hayran bırakıyor. Bu arada kadro aslında esniyor. (Mustafa Abi’nin kulakları çınlasın) Wilier kadronun neresinin esneyip neresinin esnememesi gerektiğini çok iyi simüle etmiş. Bisikletin alt borusunu elinizle bastırdığınızda o kadar esniyor ki… İlk binişimde altımda kırılacak sanmıştım. Bindikten sonra ise “adamların bir bildiği varmış” diye düşünmekten kendimi alıkoyamadım. Sürüş esnasında “ne yaparsanız yapın” esneme yok denecek kadar az. Bunu bisikletimi ödünç verdiğim birçok kişi de belirtti.
Benim en sevdiğim yanı ise viraj performansı. Specialized Venge’te yaşadığım deneyimin bir gömlek üstü Cento 10 air’de mevcut. Bir viraj için yattığınızda, viraj çıkışı bisiklet kendi kendine düzelme eğilimi gösteriyor. Vücudunuzla çok fazla müdahale etmenize gerek kalmıyor. Bunu yakın zamanda ele alacağımız viraj alma konusunda da işleyeceğiz.
Düz yolda ise Cento 10 air, bacaklarınızdan her daim fazlasını istiyor. Pedala ayağınızı bastığınız anda ileriye atılmak için bekliyor. Bu agresiflik onu pro pelotonda bir süre daha göreceğimiz anlamına geliyor.

Son sözler

wilier cento 10 air

Wilier cento 10 air’i elime ilk aldığımda heyecandan nabzımı kontrol edemiyordum. Cromovelato Azzurro, iki göz kamaştırıcı rengin ahenk içinde birbiriyle buluşması sonucu erişilmiş çok güzel bir kombinasyon. Bugüne kadar bir bisiklette görmeyi en sevdiğim renk birçok bisikletçi gibi Celeste idi, fakat Cromovelato Azzurro tüm bildiklerimi unutturdu diyebilirim. Bisikletle alakalı söyleyebileceğim tek olumsuz nokta ise renk uyumu… hayır bisikletin değil, diğer aksesuar ve sürücünün renk uyumu. Bu renk bir bisiklete sahipseniz tüm formalarınızı değiştirmeniz, yeni mataralar ve matara kafesi almanız ve artık lastiklerinizi daha renkli seçmeniz gerekiyor. Tabi kask ve ayakkabılarınızı da değiştirmeniz gerekebilir. Bu arada ben bu bisikleti toplarken çok güç durumlarla karşılaştım. Kunt’un parçaları kaybetmesi, o parçaların kargodan gelmesi, Garmin uzatma aparatının Türkiye’de bulunmadığı için yurt dışından beklenmesi vb. durumlar beni epey yordu. Aynı şekilde matara kafesi ve mataraları da Türkiye’de bulamadığım için mecburen yurt dışından almak zorunda kaldım. Bu bekleyişe değdi mi derseniz… bana göre evet. Cento 10 air Cromovelato Azzurro sürmekten ve onun bana verdiği histen çok memnunum. İtalyanlar bu işi yapıyor, Wilier ise son noktayı koyuyor. Son olarak bisikletimi sorunsuz bir şekilde edinmemi sağlayan Mustafa Zaim’e ve bisikletle yaşadığım sorunlarda desteğini esirgemeyen ADK Cycle koordinatörü Mehmet Emin Kaleli’ye teşekkür ederim.

Wilier Cento 10 air fiyatı ve kullandığım ekipmanlar

Kadro: Wilier 60 tonne karbon
Maşa: Karbon monokok (Carbon Monocoque)
Beden ölçüleri: XS-XXL
Grupset: Shimano Dura Ace
Dişli oranları: 53/39 11-23
Jantlar: Vittoria Qurano 46 Clincher
Lastikler: Veloflex Corsa 25mm
Gidon/Gidon boğazı: Wilier Alabarda
Sele borusu: Ritchey aero custom
Sele: Selle Smp Glider
Matara kafesi: Elite Vico Carbon
Matara: Elite Fly 550ml
Ağırlık: 7.4kg (tüm ekipman ve aksesuarlar dahil)

Fiyat: Cento 10 Pro modeli kadroseti için standart renkler 3500 $ civarında. Ramato ve Cromovelato Azzurro renkleri için istenen “ekstra” ücret ise 4200 $ olarak belirtilmiş. Toplamda ise 10000 $ civarında bir parayı gözden çıkarmanız gerek. Bunun altı yok üstü var diye ekleyeyim 🙂

Wilier Cento 10 Air Cromovelato Azzurro

7700 $
8.4

Kutu içeriği

8.0/10

Fiyat / Performans

6.0/10

Fren Performansı

9.0/10

Aerodinamik performans

10.0/10

Ağırlık

9.0/10

Artılar

  • Renk seçenekleri
  • Firma prestiji
  • Gidon opsiyonları
  • İnce düşünülmüş detaylar
  • Direct Mount fren sistemi

Eksiler

  • Fiyatı çok yüksek
  • Nazar var nazar 🙂

Bir cevap yazın