Carraro CR-032

İnce lastikli bisikletlere oldum olası hayranım. Hem karakteristik özelliklerinin fazlaca değişken olması hem de anlık verebildiği tepkiler beni kendine hayran bırakmıştır. Ben de bu hayranlığıma doyamayarak bilmem kaçıncı defa bir yol bisikleti daha almak istemiştim sadece. Amacım İstanbul’un dümdüz asfaltının, çılgınlar gibi akan trafiğinin hem tadını çıkarmak, hem de biraz oyun oynamaktı. Ama yollar beklediğim gibi değildi tabi ki 🙂 yola paralel yerleştirilmiş altyapı mazgalları, yol boyunca önünüze çıkan “haddinden fazla yüksek” kasisler, kimin neden yaptığı belli olmayan derin çukurlar derken gözümü karartıp araştırmaya başladım. Aklımdaki bisiklet hem olabildiğince uygun fiyatlı, hem sağlam, hem de renk uyumu açısından hoş olmalıydı. Araştırmalarım pek uzun sürmedi diyebilirim, karbon bir kadroyu İstanbul yollarında amatörce sürmek imkânsıza yakındı elbet düşecektim, alüminyum olmalıydı benim bisikletim. Çok fazla düşünmeden Accell bisiklet alt gurubu Carraro markasına yöneldim, beğendiğim bisiklet CR-032 idi, vitrinde bembeyaz beni bekliyordu, bir Carraro yol bisikleti almıştım 🙂

Carraro CR-032 aslında pekte fena sayılmazdı, üzerinde 2×9 sistem Shimano Sora 3500 sistem var ve başlangıç için gayet yeterli. Tabi bu tip bir bisiklette konfor aramak biraz saçma olur, şehir veya dağ bisikletleriyle aralarında dağlar kadar fark olduğu için konfor veya sürüş bakımından bu tip bisikletlerle karşılaştırma yapmak elma ile patatesi karşılaştırmaktan farksız olduğu için hiç değinmiyorum bile. Jantları 28 mm profilli çift kat alüminyum olarak üretilmiş ağırlığı 2 kilonun biraz üzerinde ve düşündüğüm kadar narin değiller. Vites geçişleri önceki serilere göre iyileştirilmiş, fren performansı bu seviyedeki bir bisiklete göre gayet yeterliydi. Maşa ise maksimum 28c lastiğe kadar izin verir diye düşünüyorum, ben 23c ve 19c lastiklerle kullandım. 25c lastik takılarak konfor biraz daha artırılabilir.

carraro-cr032-surus

Beni kendine hayran bırakan kısmı ise kesinlikle kadrosu oldu. 3 kez dipçiklenmiş alüminyum kadro rakiplerine nazaran gayet hafif, balıksırtı şeklinde uzanan üst borusu aynı fiyat skalasındaki rakiplerine karşı resmen büyük bir görsel fark yaratıyor ve maşası karbon malzemeden üretildiği için küçük çaplı titreşimleri emerek kolunuzu ağrıtmıyor. Renkleri, boya işçiliği beni kendine hayran bırakan diğer özellikleri arasında. Ama şunu söyleyebilirim (ki piyasada örnekleri çok fazla mevcut) bu bisikletin kadrosu üstüne takılmış shimano 105 ve shimano ultegra setler gördüm. Şayet tekrar bir karbon bisiklet sürme isteğim olmasa kesinlikle bende böyle yapardım. Geliştirmeye açık bir kadro olduğunu tek düşünen ben değilmişim.

Son olarak bir bisikletten beklentiniz hem sağlam hem hafif olması, fiyatının uygun olması gibi birçok kişinin de beklentisiyle aynı ise Carraro CR-032 size bu alanda istediğiniz keyfi verebilir, kendinizi çok yormadan yokuşları çıkıp, inerken rüzgârı suratınızda hissedebilirsiniz. Sağlamlığına güvenerek korkmadan çukurlara girebilir, asfaltın tadını çıkarabilirsiniz. Bugüne kadar kullandığım bisikletler arasında Carraro CR-032’yi fiyat performans canavarı olarak nitelendirebilirim.

Bu makale hakkında 1 yorum yapıldı

Bir cevap yazın