Bisikletçinin işaret rehberi

Çoğu bisikletçinin korkulu rüyası trafikte arabaların arasında karışıp düşmek veya arkadan gelen araba tarafından ezilmektir. Oyunu kurallarına göre oynamadığımız her sürüş ise bizler için büyük risk taşıyor. Yola çıkarken lastiğinizin yerinde olduğunu kontrol ettiniz mi? Peki ya gidonunuz duruyor mu? Bunlar oyunun ilk kuralları, bunlar bittiyse ikinci kurala geçebiliriz; “Bisiklette güvenlik”.  Güvenlikle ilgili “Güvenli ve konforlu sürüş teknikleri” başlıklı bir makalemiz hali hazırda var fakat konu içinde değinmiş olduğumuz el işaretlerini internette araştırmayın, araştırırken kaybolmayın diye basit ve küçük bir rehber hazırladık. Yazıyı yazdığımız günün (01 Ekim 2016) sabahında usta bisikletçi Hakan Yeniş’in (Arakita-San’da olabilir) başına bir kaza geldi ve arkasından gelen araç tarafından düşürüldü. Bu yazımız tabi ki sevgili Hakan için yazılmadı, ayrıca kendisinin kurallara uyuyor olduğuna da eminim. Yol bisikletçileri genel olarak yola, ortalama hıza, nabza, kadansa ve daha önemlisi KOM’a odaklandıkları için bisiklet işaretlerini kullanmayı unutuyorlar ve eğer bu işaretleri kullanmazsanız, arkanızdaki arabalar veya bisikletçiler zor duruma düşebiliyor. İşte tam burada size yardımcı olmasını umduğumuz sadece 4 fotoğraftan oluşan bir bisiklet işaretleri rehberi var.

 

Sola dönüş

İlk fotoğrafımız sadece sola dönüşlerde kullanılan hareketi temsil ediyor. Bu harekette sol kolumuzu yere paralel olacak bir şekilde sola doğru uzatıyoruz. Sola dönüş işareti hem bisikletli grup sürüşlerinde hem de trafikte bisiklet sürmekteyken yapılması gereken bir hareket.

bisiklet-ikaz-sola-donus

 

Sağa dönüş

İkinci fotoğrafımız sadece sağa dönüşlerde kullanılan hareketi temsil ediyor. Bu harekette sol kolumuzu sola doğru uzatıp elimizi yukarı kaldırıyoruz. Bu hareketin sağ elle yapılmamasının sebebi ise Avrupa yollarının sağ gidiş sol dönüş olarak işlemesi ve dolayısıyla bisikletçinin en dışta olan kolunun sol kol olması. Sağa dönüş işareti hem bisikletli grup sürüşlerinde hem de trafikte bisiklet sürmekteyken yapılması gereken bir hareket.

bisiklet-ikaz-saga-donus

Sağa dönüş (alternatif)

Üçüncü fotoğrafımız da sağa dönüşlerde kullanılan bir üstteki fotoğrafın alternatifini temsil ediyor. Bu harekette sağ kolumuzu yere paralel olacak bir şekilde sola doğru uzatıyoruz. Eğer solak değilseniz bu hareketi kullanmanızı önermem. Sağ kolunuz havaya kalktığında dengeniz bozulabilir. Sağa dönüş alternatif işareti hem grup sürüşlerinde hem de trafikte bisiklet sürmekteyken yapılması gereken bir hareket.

bisiklet-ikaz-alternatif-saga-donus

Dur

Dördüncü ve son fotoğrafımız ise akan trafikte veya grup sürüşünde durmadan önce yapılması gereken hareketi temsil ediyor. Bu harekette sol kolumuzu vücudumuza paralel bir şekilde aşağıya indirip, elimizin iç tarafını arkaya dönük bir şekilde tutuyoruz. Bu hareketi büyük bir grup sürüşünde (resmi bayram sürüşleri vb.) kullanacaksanız elinizi aşağı indirmek yerine yukarı kaldırmak görünürlüğünüzü artırmak adına mantıklı olabilir. Dur işareti hem bisikletli grup sürüşlerinde hem de trafikte bisiklet sürmekteyken yapılması gereken bir hareket.

bisiklet-ikaz--dur

 

Yazımızın sonuna geldik, hepinize bol bol işaret verip kurallara uyduğunuz kazasız sürüşler diliyorum. Unutmayın, görünmez kaza yoktur, alınmamış önlem vardır.

Bu makale hakkında 3 yorum yapıldı

Bir cevap yazın