FFWD F6R Jant İncelemesi

Uzun süredir jantsızdım (!) Hali hazırda piyasadaki en iyi aero kadrolardan birine sahip olup, aero profilli jantınızın olmaması gerçekten kötü bir deneyim sunuyor. Ben de bu deneyimden bıkıp para biriktirmeye başlamış ve “hiç kullanmadığım bir jant” almak için yola koyulmuştum. Seçeceğim jantın yurt dışı forumlar ve sitelerde görece yüksek puan almış olmasını ve profesyonellerce de kullanılmasını istiyordum. Tüm bunları bir araya getirdiğimde karşımda REYNOLDS, CORIMA ve FFWD (Fast Forward) markaları kalmıştı. İlk defa Yol bisikleti jant incelemesi yapacağım için bu jantın daha önce başka bir kişi tarafından incelenmemiş olmasını da istediğim için FFWD seçtim. Çünkü eğer bir FFWD jant incelemesi yapılacaksa bunu ilk ben yapmalıydım^^ Tabi bu konudaki en büyük şansım bisikletimin de kesinlikle bu jantla birebir uyumlu olması. Yüksek Profilli Jant seçimi makalemde de anlattığım gibi jantınız, kadronuzla uymuyorsa yarardan çok zararı dokunuyor. Bu yüzden FFWD aynı jantın 30mm profilli, 40mm profilli ve 90mm profilli hallerini de üretiyor. Bir çoğu da aynı teknolojilerle yine el yapımı üretilmiş. Dolayısıyla kadronuzla uyumlu olan profildeki jantı alıp gönül rahatlığıyla kullanabilmeniz için FFWD elinden geleni yapmış. Bu arada 90mm olanını FFWD kendi sitesinde triatlon jantı olarak belirtmiş.

Profilli jant seçerken bir nebze korkuyorsunuz, birçok firma değişik teknolojilerle rüzgârdan ne kadar az etkilendiğini size anlatmaya çalışıyor ama bunların birçoğu tüketiciyi aldatma çabaları. Dolayısıyla benim gözümde inandırıcılığını yitirmiş birçok firma var.  Bunların başında ise Campagnolo jant, Mavic jant ve Sram jant modelleri geliyor.

Fast Forward’ın Hollanda’da el yapımı olarak üretilmesi ve kendine ait teknolojilerini daha net çizgilerle anlatmış olması beni FFWD seçmem için zorlamış oldu. Bu arada jant deyince en iyisini Hollandalılar yapar (?). Daha önceki yüksek profilli jant seçimi yazımda da bahsettiğim seçim kılavuzunu kullanarak profil seçimi konusuna geldiğimde arada yüksek gramaj farkı olmasına rağmen tercihimi 60mm profilden yana kullandım. 60mm profil beni karşıdan ve arkadan gelen rüzgâra karşı fazlasıyla aerodinamik kılacak, yandan ve çaprazdan gelen rüzgârlara karşı ise firmanın sitesinde belirttiği gibi yine aerodinamik kılacaktı.

FFWD F6R jant ön bilgi

Öncelikle benim satın aldığım jantın göbekleri FFWD’nin kendi göbekleri, ama üstüne fiyat ekleyerek DtSwiss 240s veya yine DtSwiss 180 göbekle satın alabiliyorsunuz. Ben aradaki fiyat farkına değmeyeceğini düşündüğüm için daha uygun fiyatlı olan FFWD göbeklerde karar kılmıştım. Şu an “acaba DtSwiss 180 alsaydım ne olurdu acaba” diye kendimi yiyorum 🙂

specialized-venge-ffwd-f6r-jant-49-cukurcuma-bisiklet

İkincil olarak en önemli noktalardan biri fren yüzeyleri; Karbon fren yüzeyleri amatör kullanıcılarda sorun çıkartabiliyor bu yüzden alüminyum fren yüzeyli karbon jantlar mevcut fakat gerek ağırlık takıntıları yüzünden gerekse görüntünün kötü (?) olduğunu düşündüklerinden birçok kullanıcı bu tip jantları kullanmıyor. Eğer yol bisikletinde yeniyseniz, alüminyum fren yüzeyli modellerden almanızı öneririm. Benim aldığım modelde fren yüzeyleri karbon. Dolasıyla bu jantı kullanabilmek için bir de fren pabucu almam gerekti. Karbon jant için fren pabuçları ise 30 40 TL’den başlayıp 150 160 liralara kadar çıkabiliyor. Çok daha spesifik ürünler var tabi butik satıcılarda, fakat ne kadar gerekli olduğu tartışılır. Ben alligator diye bilinen mantar pabuçlardan aldım, gayet memnunum.

Bu tip jantların en büyük eksileri cidden “fren yüzeyleri”. Frenleme sıklığınıza ve basıncınıza göre değişen bir kullanım ömürleri var. Siz fren yaptıkça fren yanaklarınız mikronlarla ifade edilebilecek düzeyde de olsa “eriyor” bir süre sonra yanaklar inceleceği için kırılma riski var diyor tüm üreticiler. FFWD F6R için bu riskin yanına bir de fren yüzeylerinin çabuk iz tutmasını koyabiliriz. Denediğim 3 farklı fren papucuyla da bu sorunu çözemedim.

Jantlar elinize ilk aldığınızda şaka gibi geliyor. Zipp, Shimano gibi markalardaki rakiplerine göre çok daha yumuşak bir malzemeden üretilmiş olması beni biraz korkutmuştu diyebilirim. Çünkü bu fiyat bandında çok daha sert bir örüm bekliyordum. Hafifliği ise başka bir konu, özellikle ön jant ortalama bir profilli janta göre bayağı hafif geliyor elinize. Siyah renkli jant telleri, siyah renkli tel başları ve black on black görünümüyle benim jantım tam bir kara şimşek olmuş. Sonradan jant sticker‘ı yapıştırarak bisikletimle daha uyumlu hale getirmeye çalıştım.

Diğer birçok firma gibi FFWD’de jantlarını her şeyiyle hazırlayıp koca bir koliyle size yolluyor, yani akort ayarına kadar her şeyi tam. Size sadece rublenizi takıp sürmek kalıyor. Ben bu konularda dünyanın en “kıl” insanlarından biri olduğum için rubleyi takmadan önce jantı dakikalarca elimde döndürüp akort ayarını kontrol ettim. Tabi bu işin bahanesi, asıl derdim kendine hayran bırakan göbek sesini dinlemekti! Göbek sesi cidden çok yüksek ve çok net bir tını halinde. Yolda giderken insanlar sizin geldiğinizi fark ediyorlar.

“Ben senin bana dönebilme ihtimalini sevdim”

Döndü bu FFWD, iyi döndü hemde. Jant göbeklerinin rakiplerine nazaran daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle yokuş inerken size kendini kanıtlamaya çalışıyor. Çok kısa bir sürede hızlanmanıza olanak sağlıyorlar. Aynı özellikte bir sürü profilli jant var ama FFWD F6R, hızınızı da gayet iyi koruyor, rüzgarlardan minimum düzeyde etkilenmesi ise DARC teknolojisinin sırrı. Aynı harika göbeklerin kötü yanları da yok değil. Özellikle FFWD göbek tipi bana kalırsa Türkiye yolları için pek uygun değiller. Ben bu uzun süreli kullanımımda göbeklerin çabuk kirlendiğini, dolayısıyla çok fazla bakım istediğini fark ettim. Ortalama 2 ayda bir göbeği tamamen dağıtıp, temizleyip, tekrar toplamanız gerekiyor. Bu dezavantaj bana Token C22A’yı hatırlattı, Token göbekler de sıklıkla bakım istiyordu ama onlar da harika jantlardı 🙂 Tabi bu konu kime göre neye göre dezavantaj diye düşünebilirsiniz. Ben 2 3 ayda bir göbekleri tamamen söküp takmaktan gayet memnunum.

specialized-venge-ffwd-f6r-jant

FFWD F6R Fiyatı

Ben uzun uğraşlar sonucu jantlarımı kendi web sitesi olan ffwdshop.com ‘dan satın aldım. Fiyatı ben satın aldığımda 1698 Euro idi. Ama aynı jantları wiggle.com sitesinden 1300 Dolar civarına satın alabiliyorsunuz. Hatta bazen daha uygun fiyatlara da inebiliyor. Tabi bu fiyatlara vergi dahil değil, dolayısıyla yurt dışından alacağınızda % 18 vergi ödeyeceğinizi unutmayın. Yurt dışı alışverişlerinde vergi oranı AB üyesi ülkeler için %18, diğer ülkeler için ise net %20.

FFWD Yolda

60 mm profilinin fazlaca etkili olduğunu söyleyebilirim. Silivri-Tekirdağ arası klasik rotayı sürerken yanımdan geçen tır ve kamyonların rüzgârından hiç etkilenmedim. Campagnolo Bora jant kullanımımda ise aynı yol eziyet olmuştu. SRAM S60 veya MAVIC Cosmic Carbone kullanımına değinmiyorum bile, FFWD F6R hepsinden çok daha üstün. Bu jantın rakipleri kesinlikle bu markalar ve bu modeller değil. FFWD’nin rakipleri kesinlikle REYNOLDS, ZIPP ve SHIMANO gibi bir gömlek daha üst segment jant markaları.

 

FFWD F6R’nin teknik özellikleri

Öncelikle ağırlığı 1645 gram (ffwd hub ile)

Piyasada en çok tercih edilen Sapim tellerle örülmüş önde 20 arkada ise 24 telle hem hafiflik hem sağlamlık konusunda iyi bir seviyeye gelinmiş.

FFWD’ın DARC adını verdiği teknoloji bu jantların en büyük silahı. DARC teknolojisi aslen Double Arc ‘ın kısaltması olmakla birlikte çift kemer anlamına geliyor ve bu teknoloji hem yandan hem de karşıdan gelen rüzgara aynı aerodinamik tepkiyi vererek sizi daha konforlu bir sürüşe eriştiriyor.

22.4 mm jant genişliği ile 23c lastikleriniz janta harika bir şekilde oturuyor.

Son olarak

Ben FFWD F6R modeli jantımı yaklaşık bir senedir yaz kış demeden kullanıyorum bu süre zarfında eksikliklerini bana hissettirmemek için ellerinden geleni yaptılar. Tabi bunda benim onlara çok iyi bakmam da çok büyük etken. ortalama 2 sürüşte bir yüzeysel temizlik ve 2 ayda bir detaylı  bakım yaptığım için beni şimdilik yarı yolda bırakmadılar. Eğer sizde fiyat/performans oranı yüksek bir jant arıyorsanız FFWD F6R Jant modelini ve FFWD markalı Jantları önerebilirim.

 

Bu makale hakkında 1 yorum yapıldı

 • Emre resuloğlu

  16 Nisan 2017 at 07:29

  Merhaba öncelikle belirtmeliyim kiçok güzel bir yazı hazırlamışsınız oldukça detaylı bilgiler içeriyor ben şahsen sizin deneyimlerinizden ve yorumlarınızdan faydalandım.
  Aynı marka ve model jantlardan bende de var göbekleri ffwd Barboros bulvarı ndaki bisiklet mağazası bike & outdoor yaptığı inceleme sonunda arka göbeğin Rulmanlarının kötü durumda olduğunu tespit etti ve Rulmanların değişmesi gerektiğinden bahsetti.
  Yalnız her göbekle bu işin kolay olmadığını bu göbek markasını tanımadığını açınca içindeki Rulmanların çıkıp çıkamayacağını göbeği komple mi atmak gerek yoksa sadece Rulmanları değiştirmek mi gerek bunu ancak o zaman anlayabileceğimizi eğer rulmanları değiştirmek ile sorun halloluyor ise o zaman Karaköye gidip Rulman bulmam getirmem gerektiğini söyledi.
  Acaba siz bu göbeklerin içerisindeki rulmanların numaralarını ve adetlerini biliyor musunuz ve bu değişim esnasında bir problem çıkıyor mu. Ben bunu öğrenmek istiyorum

  Cevapla

Bir cevap yazın